Jak wygląda strategia funduszy aktywnej alokacji

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-07-2012 r.

Skład portfela funduszu aktywnej alokacji dynamicznie się zmienia. Dzięki bardzo elastycznej konstrukcji, pozwalającej na szybką zmianę strategii działania, zarządzający mają tutaj możliwość błyskawicznej przebudowy portfela – w zależności od zmieniającej się koniunktury i nastrojów rynkowych.

Nabywcy jednostek uczestnictwa w funduszach aktywnej alokacji nie muszą się obawiać, że np. gwałtowne zwroty w segmencie akcyjnym i spadek kursów spowodują uszczuplenie wartości ich portfela w takim wymiarze, jak miałoby to miejsce w przypadku funduszy o bardziej tradycyjnym schemacie działania (np. funduszy zrównoważonych).

W sytuacji kiedy dochodzi do załamania cen akcji giełdowych spółek lub taki właśnie scenariusz jest przewidywany w najbliższym czasie, zarządzający funduszem mogą podjąć decyzję o szybkiej sprzedaży papierów i niejako przeprofilowaniu się na fundusz zdecydowanie bardziej bezpieczny.

Wówczas papiery udziałowe trafiają na sprzedaż, a w ich miejsce pojawiają się bezpieczne instrumenty, dające gwarancję ochrony przed spadkami.

Oczywiście zaletą funduszy aktywnej alokacji jest nie tylko możliwość zabezpieczenia interesów posiadaczy jednostek uczestnictwa przed pogorszeniem rynkowej koniunktury. Tutaj mechanizm działania jest również efektywny w przeciwnym kierunku.

Jeżeli np. mamy do czynienia z okresem bessy, czyli załamaniem kursów na rynkach akcyjnych i w najbliższym czasie może dojść do odwrócenia trendu, to zarządzający są w stanie szybko pozbyć się bezpiecznych instrumentów na rzecz papierów udziałowych.

Dzięki temu mają możliwość uczestniczenia w początkowej – zazwyczaj bardzo dynamicznej – fazie hossy, która dla klientów funduszu może okazać się niesłychanie zyskowna.

Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że aktywna strategia nie jest tutaj głównym priorytetem, a jedynie ma zapewnić możliwie elastyczne działanie, chroniąc zgromadzone aktywa przed ewentualną zawieruchą na rynku. Strategia funduszy aktywnej alokacji jest przede wszystkim nastawiona na osiąganie stabilnego przyrostu wartości, a nie na działania o charakterze spekulacyjnym.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24672 )
Array ( [docId] => 24672 )