Jaką rolę pełnią na rynku fundusze inwestycyjne

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Głównym zadaniem funduszy inwestycyjnych jest lokowanie na rynku środków pozyskanych od indywidualnych klientów, przy założeniu osiągnięcia jak najwyższej stopy zwrotu i jednoczesnym ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego. Tym samym drobni inwestorzy mogą pomnażać swoje pieniądze, powierzając je wyspecjalizowanym i przygotowanym do tego właśnie celu firmom.

Mechanizm działania funduszy inwestycyjnych jest więc bardzo prosty.

Dla indywidualnych klientów, którzy z jakiegoś powodu (np. braku odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, czasu) nie chcą sami lokować kapitału, a jednocześnie są zainteresowani jego pomnażaniem, idealnym rozwiązaniem może być zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (zarządzające funduszami) mają bowiem za zadanie obrót wspólną masą majątkową, która powstaje z indywidualnych wpłat. Drobny inwestor, który jest zainteresowany określoną strategią inwestycyjną, kupuje jednostki uczestnictwa danego funduszu.

Oczywiście od zakupu jednostek pobierane są prowizje, które w zależności od rodzaju funduszu mogą sięgać w granicach od 0 do 4 proc.

Zgodnie ze swoim statutem, TFI lokują kapitał w różnego rodzaju papiery wartościowe, ale też prawa majątkowe. Wybór strategii jest ogromny i zależy wyłącznie od ustalenia relacji możliwego do osiągnięcia zarobku i określenia ryzyka, jakie towarzyszy inwestycji.

Stąd mamy na rynku m.in. fundusze akcyjne, obligacyjne, pieniężne, mieszane czy też np. operujące w segmencie nieruchomości. Ich klasyfikacja może obejmować aktywa rodzimych spółek, ale może też dotyczyć różnych kontynentów, krajów, regionów czy choćby branż i specjalizacji rynkowych.

Oczywiście nie łudźmy się, że fundusze inwestycyjne tylko zarabiają pieniądze dla swoich klientów. Tutaj, podobnie jak i przy indywidualnym lokowaniu kapitału może dojść do nieprzewidzianych sytuacji.

Załamanie np. na rynku akcyjnym i głęboka bessa może przynieść również poważne straty inwestycyjne także w przypadku funduszy. Wówczas jednostki uczestnictwa będą także traciły na wartości, uszczuplając powierzone przez klientów środki.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24650 )
Array ( [docId] => 24650 )