Jaką rolę spełniają na rynku fundusze sekurytyzacyjne

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 25-07-2012 r.

W tym przypadku mamy do czynienia z funduszami zamkniętymi, które emitują certyfikaty inwestycyjne. Ich strategia polega na sprzedaży certyfikatów, następnie pozyskaniu kapitału od potencjalnych klientów i nabyciu z tych środków wierzytelności. Stąd też lokata w fundusze sekurytyzacyjne może być dosyć ryzykowna.

Ostatecznie, po zaspokojeniu roszczeń z tytułu wierzytelności, dochodzi do wypłaty gotówki lub zwiększania łącznej puli majątku funduszu. W ten sposób klienci odzyskują środki powiększone o określony procent lub dalej reinwestują zgromadzony majątek.

Tutaj kluczowe znaczenie ma jakość i rodzaj wierzytelności, które nabywa fundusz w ramach środków pozyskanych od inwestorów. Stąd tak ważnym czynnikiem jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i gwarancji, że nie dojdzie do jakiś nieprzewidzianych sytuacji i ewentualnych strat.

Fundusze sekurytyzacyjne mogą się od siebie różnić właśnie poziomem ryzyka, który jest następstwem podejmowanych działań inwestycyjnych. Mogą także mieć odmienną konstrukcję prawną.

W tym przypadku warto szczególnie zwrócić uwagę na dwa typy funduszy. Pierwszy, tzw. standaryzowany przeznaczony jest praktycznie dla wszystkich uczestników rynku. Drugi typ (niestandaryzowany) jest propozycją dla określonej grupy inwestorów – przede wszystkim osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej.

Choć w tym ostatnim przypadku dopuszczalne są pewne ustępstwa na rzecz osób fizycznych, to jednak inwestycje wiążą z dosyć wygórowanymi wymogami odnoszącymi się do wartości ulokowanego kapitału.

 

Warto pamiętać, że fundusze sekrytyzacyjne odgrywają bardzo ważną rolę na rynku. Chodzi tutaj o proces, w trakcie którego kapitał pozyskany od inwestorów jest niejako narzędziem umożliwiającym transformację środków zgromadzonych w ramach puli wierzytelności na określone papiery wartościowe – w tym przypadku certyfikaty inwestycyjne.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24666 )
Array ( [docId] => 24666 )