Jakie opłaty i za co pobierają fundusze inwestycyjne

Kategoria: Fundusze
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Decydując się na ulokowanie pieniędzy w funduszu inwestycyjnym powinieneś zwrócić uwagę na opłaty, jakie pobierają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Niektóre z nich mogą mieć bowiem dość znaczny wpływ na stopę zwrotu z inwestycji.

Powinieneś liczyć się przede wszystkim z opłatami za nabycie jednostek uczestnictwa (tzw. opłata dystrybucyjna), umorzenie jednostek uczestnictwa oraz za zarządzanie funduszem inwestycyjnym.

Opłaty za nabycie jednostek uczestnictwa

Z opłatą za nabycie jednostek uczestnictwa spotkasz się w momencie rozpoczęcia inwestycji. Jej wysokość zależy od wartości nabywanych jednostek uczestnictwa (im więcej jednostek kupisz tym opłata za ich nabycie będzie niższa) oraz od tego na jaki zysk możesz liczyć (najwyższe opłaty, nawet do 5%, występują w przypadku funduszy akcyjnych, najniższe, czyli do ok. 2%, są w funduszach tzw. bezpiecznych a więc funduszach obligacji i rynku pieniężnego).

Opłaty za umorzenie jednostek uczestnictwa

Opłata ta pobierana jest przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w momencie odsprzedaży posiadanych jednostek uczestnictwa. Jej wysokość zależy od długości inwestycji (im dłużej trwa inwestycja tym opłata niższa, towarzystwa bowiem chcą być wpłacone pieniądze trzymał jak najdłużej) oraz od jej wartości.

Opłata za umorzenie jednostek uczestnictwa jest pobierana bez względu na to czy inwestycja przyniosła zysk czy też nie.

Opłaty za zarządzanie

Opłata za zarządzanie wiąże się z bieżącą działalnością funduszu. Jej wysokość będzie zależała w duże mierze od tego w jakim rodzaju funduszu będziesz chciał ulokować pieniądze.

W przypadku funduszy akcyjnych opłata za zarządzanie może wynieść nawet 5%, natomiast w przypadku funduszy obligacyjnych oraz rynku pieniężnego może to być już tylko 0,5 - 1%. Jak tłumaczą TFI, rozbieżności wynikają z tego, że zarządzania portfelami akcyjnymi jest po prostu droższe, wymaga więcej pracy analitycznej i większej liczby przeprowadzonych transakcji.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24648 )
Array ( [docId] => 24648 )