Kiedy warto ulokować oszczędności w funduszu parasolowym

Kategoria: Fundusze
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Jeśli zastanawiasz się nad ulokowaniem oszczędności długoterminowo w funduszu inwestycyjnym, ale zamierzasz na bieżąco reagować na sygnały płynące z rynku i zmieniać swoją strategię inwestycyjną w zależności od sytuacji na giełdzie, warto abyś zwrócił uwagę na fundusze parasolowe. Oferują je niemal wszystkie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Fundusz parasolowy składa się z kilku subfunduszy, z których każdy inwestuje w inne instrumenty finansowe o różnym poziomie ryzyka. Mogą to być subfundusze akcyjne, obligacyjne, rynku pieniężnego, zrównoważone, stabilnego wzrostu.

Podstawową korzyścią wynikającą z inwestycji w fundusz parasolowy jest to, że przy zmianie funduszu w ramach jednego „parasola” nie trzeba płacić podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, aż do czasu zakończeniu inwestycji.

Jeśli więc zamierzasz inwestować długoterminowo i dokonywać wielu konwersji jednostek w trakcie inwestycji, może to mieć dla Ciebie niebagatelne znaczenie. Decydując się na fundusz parasolowy po pierwsze będziesz mógł sam określić w których subfunduszach chcesz ulokować pieniądze i w jakiej proporcji, a po drugie podatek zapłacisz tylko raz w momencie całkowitego umorzenia jednostek funduszu inwestycyjnego.

Korzyścią jest również tzw. kompensacja zysków i strat, co oznacza, że jeśli w jednym subfunduszu zarobisz, a potem w innym stracisz, w efekcie zapłacisz podatek tylko od rzeczywistego zysku. Inwestując w zwykłych funduszach musiałbyś zapłacić podatek od całej kwoty zysku w pierwszym funduszu, nawet jeśli w drugim poniósłbyś stratę.

 

Wadą funduszy parasolowych jest natomiast to, że nie oferują one jednostek uczestnictwa z różnym poziomem opłat za zarządzanie w zależności od oddawanych w zarządzanie pieniędzy. Zwykłe fundusze są w tym zakresie o wiele bardziej elastyczne. Minusami funduszy parasolowych mogą być też wysokie opłaty wstępne oraz niewielka liczba dostępnych funduszy, zwykle ograniczonych do jednej tylko grupy kapitałowej.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24647 )
Array ( [docId] => 24647 )