Korzyści z inwestowania w fundusze – wygoda i niskie koszty

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 25-07-2012 r.

Z całą pewnością zakup jednostek uczestnictwa jest wygodną formą inwestowania, szczególnie dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy bądź nie mają doświadczenia w indywidualnym lokowaniu środków na rynku kapitałowym. Zachętą mogą być również stosunkowo niskie koszty, jakie daje ta forma zbiorowego inwestowania.

W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o odpowiednie kompetencje i profesjonalne przygotowanie do inwestycji na rynku kapitałowym. To niesłychanie ważny aspekt, szczególnie dla osób, które bez wcześniejszego doświadczenia i ugruntowanej wiedzy, chciałyby rozpocząć giełdową przygodę.

Tutaj wystarczy jeden niewłaściwy krok, aby poważnie nadszarpnąć zgromadzony wcześniej budżet. Dlatego nawet, przy braku podstawowej znajomości zasad panujących na rynku, powierzenie środków specjalistom z funduszy inwestycyjnych, może przynieść dobre wyniki.

Niezależnie bowiem od wyboru funduszu – agresywnego, zrównoważonego czy też np. pieniężnego - mamy gwarancję, że zarządzający dopełnią wszelkich starań, aby ustrzec inwestycję przed nadmiernym ryzykiem, a jednocześnie wypracują maksymalny zysk.

Oczywiście ogromne znaczenie ma moment, w którym dokonujemy inwestycji. Jeżeli kupimy jednostki uczestnictwa w funduszu agresywnym, w sytuacji kiedy na rynku szaleje bessa, to nie łudźmy się, że zarządzający ochronią nas przed stratami.

Jak na tym tle wypadają koszty inwestowania

Tutaj kluczową rolę odgrywa wspomniany już wcześniej mechanizm zbiorowego inwestowania. Fundusz, który gromadzi środki wielu drobnych uczestników ma o wiele większą siłę przebicia, niż pojedynczy inwestorzy o niewielkich portfelach.

 

Sytuacja wygląda nieco podobnie, jak w przypadku dużych firm budowlanych. Mając potężny kapitał i budując osiedle na kilkaset mieszkań, inwestor ma zdecydowanie większe pole manewru w negocjacjach z partnerami biznesowymi, niż jedna osoba, która postanowiła własnym sumptem wybudować domek jednorodzinny.

Tak jest w świecie finansów. Gromadząc duże środki, fundusze mogą bez problemu negocjować stawki opłat i prowizji od nabywanych na rynku papierów wartościowych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24665 )
Array ( [docId] => 24665 )