Model działania funduszy bezpiecznych

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Jak sama nazwa wskazuje, zaletą tego typu funduszy jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji. Chodzi więc o osiągnięcie minimalnego nawet zysku, przy jednoczesnym – maksymalnym – ograniczeniu potencjalnego ryzyka. To opcja dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo, stroniąc od bardziej agresywnych form lokowania kapitału.

Inwestycja w fundusze bezpieczne to doskonały sposób na zabezpieczenie portfela przed niekorzystnymi zmianami na rynku.

Weźmy pod uwagę sytuację, kiedy po okresie hossy i dynamicznych wzrostach cen, przychodzi bessa i załamanie kursów. W tej sytuacji karygodnym błędem byłoby pozostawanie na rynku akcji (np. kupno w tym czasie jednostek uczestnictwa w funduszu agresywnym).

Taka strategia w czasie spadków cen to gwarancja poważnego uszczerbku na kapitale. I tutaj z pomocą mogą przyjść fundusze bezpieczne, oparte na inwestycjach w papiery dłużne o stałym dochodzie np. obligacje lub bony skarbowe.

Oczywiście taka lokata kapitału – w zależności od sytuacji rynkowej – może przynieść kilka procent zysku w skali roku (na poziomie podobnym, jaki możemy uzyskać na lokacie bankowej). Nie jest to oczywiście majątek, jednak stanowi doskonałą alternatywę na czas giełdowej dekoniunktury i pozwala skutecznie ochronić zgromadzony kapitał.

Są jednak i tacy, których nawet potencjalny, szybki zysk w okresie wzrostów cen na giełdzie papierów wartościowych nie przekonuje. Po prostu obawiają się o swoje pieniądze, oczekując np. gwałtownych zwrotów wydarzeń na rynku akcji (w tym możliwej upadłości spółki i strat, jakie fundusz akcyjny może z tego tytułu ponieść).

Chcą więc spać spokojnie, nie martwiąc się o przyszły scenariusz wydarzeń. I dla takich osób – akceptujących minimalny zysk, przy niewielkim ryzyku – świetnym rozwiązaniem będą właśnie fundusze bezpieczne.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24663 )
Array ( [docId] => 24663 )