Na czym skupiają się fundusze rynku pieniężnego

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 25-07-2012 r.

Ten rodzaj funduszy to przede wszystkim propozycja dla inwestorów, którzy cenią sobie bezpieczne przystanie dla ulokowanych na rynku środków finansowych. Tutaj zdecydowanie na dalszy plan schodzą zyski z inwestycji. Zazwyczaj profity są bowiem niewielkie z racji instrumentów, na jakich fundusze rynku pieniężnego budują swoje portfele.

Z drugiej jednak strony inwestycja w fundusze rynku pieniężnego może być również doskonałym rozwiązaniem na czas rynkowej zawieruchy. O ile bowiem w okresie dobrej koniunktury na rynku akcji inwestorzy lokują kapitał np. w fundusze agresywne, to już pogorszenie nastrojów wiąże się z koniecznością gruntownej przebudowy portfela.

Pozostawanie na rynku z jednostkami uczestnictwa funduszy akcyjnych czy też zakup papierów udziałowych na własną rękę w okresie bessy, to gwarantowane – często bardzo dotkliwe – straty. I tu lekarstwem na ewentualne kłopoty mogą być właśnie fundusze rynku pieniężnego.

Zgodnie bowiem z ich strategią inwestycyjną – opartą na maksymalnym bezpieczeństwie i osiąganiu niewielkich zysków z tytułu inwestycji – ich portfele budowane są na bazie papierów dłużnych. Często są to np. obligacje lub bony skarbowe, charakteryzujące się pewnością i gwarancją, że nie dojdzie tutaj np. do problemów z późniejszym odzyskaniem kapitału.

 

Taka konstrukcja pozwala na skuteczną ochronę zgromadzonych pieniędzy. Jest też swego rodzaju alternatywą dla oszczędzania na lokatach bankowych. Często inwestując w papiery dłużne można bowiem osiągnąć nieco wyższą stopę zwrotu, niż ma to miejsce przy odkładaniu kapitału na koncie bankowym.

Fundusze rynku pieniężnego mają więc uniwersalny charakter. Mogą być propozycją zarówno dla drobnych inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestycjami na rynku kapitałowym. Mogą być także świetnym rozwiązaniem dla dużych instytucji, które z kolei poszukują bezpiecznych przystani dla zgromadzonej wcześniej gotówki.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24667 )
Array ( [docId] => 24667 )