Obowiązki informacyjne TFI

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych podlegają bardzo rygorystycznym obowiązkom informacyjnym, zarówno wobec organów nadzorczych, jak też innych uczestników rynku. Dzięki temu klienci, korzystający z usług TFI mają możliwość zapoznania się z metodami ich działania, przyjętą strategią, czy też wynikami inwestycyjnymi.

To bardzo cenne i ważne informacje dla klientów, którzy mogą w ten właśnie sposób ocenić, czy poszczególne Towarzystwa zasługują na zaufanie i czy warto im powierzyć ciężko zarobioną gotówkę.

Obowiązki informacyjne nakładają na TFI również konieczność publikowania danych odnoszących się do poziomu kosztów działalności inwestycyjnej, ale także jasnego określenia czynników ryzyka w prowadzonej działalności.

Tutaj m.in. na światło dzienne trafiają informacje o sposobie działania funduszy, ich organizacji i sposobie funkcjonowania. Oczywiście – w zależności od rodzaju prowadzonych funduszy – TFI mają obowiązek publikowania prospektu emisyjnego, ewentualnie memorandum informacyjnego lub też samych warunków emisji.

Dla inwestora, ważne znacznie mogą mieć także publikacje okresowe, takie jak różnego rodzaju sprawozdania finansowe z działalności, ale też wyceny jednostek uczestnictwa funduszy (fundusze otwarte) i certyfikatów inwestycyjnych (fundusze zamknięte).

 

Warto pamiętać, że uczestnicy funduszy mogą także występować do TFI o określone, dodatkowe dokumenty. Wśród nich można wymienić np. informacje o bieżących zmianach w poziomie zarządzanych aktywów (w tym gotówki i instrumentów finansowych, w jakie fundusze lokują kapitał) oraz sposobie zarządzania ryzykiem inwestycyjnym.

Bez tych wszystkich informacji trudno byłoby klientom TFI trafnie ocenić skuteczność działania poszczególnych firm inwestycyjnych. A tak mogą wyrobić sobie zdanie i jednocześnie ocenić, czy warto kupić jednostki uczestnictwa tego właśnie Towarzystwa, w oczekiwaniu na skuteczne działania inwestycyjne i dynamiczny przyrost własnych oszczędności.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24652 )
Array ( [docId] => 24652 )