Rola agenta transferowego na rynku funduszy inwestycyjnych

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Agent transferowy odgrywa bardzo ważną rolę w działalności Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Jest bowiem odpowiedzialny za prowadzenie specjalnego rejestru, w którym odnotowuje m.in. wszelkie zmiany dotyczące dyspozycji klientów. W jego gestii znajduje się także organizacja i obieg dokumentów niezbędnych do obsługi działalności TFI.

Z punktu widzenia klienta nabywającego jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, profesjonalne i jednocześnie przejrzyste działanie agenta transferowego ma szczególnie istotne znaczenie. O tego bowiem zależy również bezpieczeństwo obrotu na rynku.

Drobny inwestor, wpłacając pieniądze do funduszy musi bowiem mieć pewność, że nie dojdzie do jakichkolwiek nadużyć czy też błędów w zapisach, które mogłyby rzutować na dokonywane przez TFI transakcje.

Tutaj również bardzo ważne są rygorystyczne przepisy prawa i wewnętrzne procedury, którym podlega agent transferowy.

Warto zwrócić uwagę, że oprócz prowadzenia rejestru i dokonywania bieżących zmian jego stanu, zadaniem agenta jest również przyjmowanie różnego rodzaju dyspozycji od uczestników. Chodzi m.in. o dokumenty związane z danymi osobowymi klientów, ale także pełnomocnictwa, które uprawniają do działania osoby trzecie w imieniu posiadaczy jednostek.

W tym przypadku agent zajmuje się przyjmowaniem dokumentów, ich rejestracją i odpowiednim katalogowaniem w bazach danych.

Jednak to nie wszystkie działania, jakie leżą w gestii agenta transferowego. Ma on również bardzo odpowiedzialne zadania w postaci utrzymywania bieżącego kontaktu z nabywcami jednostek.

 

Zgodnie ze swoimi kompetencjami, przekazuje on szczególnie istotne dla klientów informacje na temat realizowanych zleceń. Chodzi tutaj przed wszystkim o potwierdzenia, odnośnie przyjętych dyspozycji i ich późniejszej realizacji.

Kolejnym ważnym elementem działalności agenta jest również dokonywanie zleceń w zakresie wcześniejszych sugestii klientów, gdzie powinny trafić środki z ewentualnych umorzeń jednostek uczestnictwa.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24659 )
Array ( [docId] => 24659 )