Różne rodzaje opłat przy zakupie jednostek TFI

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 26-07-2012 r.

Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych mogą tworzyć fundusze, w których jednostki uczestnictwa będą różniły się od siebie określonymi parametrami. Z jednej strony takie właśnie różnice mogą wynikać z różnego poziomu opłat manipulacyjnych, z drugiej zaś z rodzajem obciążeń, jakim podlegają ich nabywcy.

Wydawać by się mogło, że w przypadku określonego funduszu inwestycyjnego obowiązuje taka sam kategoria jednostek uczestnictwa, które w identyczny sposób charakteryzują nabywane przez klientów prawa.

Od tej reguły są jednak odstępstwa. Pierwszy przypadek dotyczy jednostek uczestnictwa, które mogą różnić się od siebie wysokością pobieranej opłaty manipulacyjnej, ale także momentu, w którym nabywca ponosi właśnie taki koszt z tytułu ich zakupu.

Jak to wygląda w praktyce

Tutaj uczestnik funduszu może być zobligowany – w zależności od zapisów regulaminu oraz tabeli opłat i prowizji – do poniesienia kosztów w momencie rozpoczęcia inwestycji lub jej zakończenia. Opłaty mogą być także rozłożone w czasie np. w sytuacji, kiedy dochodzi najpierw do umorzenia określonych jednostek, a następnie zakupu innych.

Mimo tych odrębności, jednostki uczestnictwa nie różnią się od siebie, jeżeli chodzi o ich bieżącą wycenę rynkową.

W drugim przypadku mamy do czynienia z nieco inną klasyfikacją jednostek. Tutaj szczególnie istotną rolę odgrywa wspomniany już poziom obciążeń, jakim podlegają uczestnicy rynku, nabywający określone jednostki.

Chodzi głównie o pokrycie kosztów, jakie wiążą się z bieżącą działalnością Towarzystwa. Podstawowym obciążeniem dla TFI są oczywiście opłaty z tytułu zarządzania majątkiem.

W tej grupie znajdują się m.in. prowizje z tytułu zakupu papierów wartościowych na rynku, ale także wynagrodzenia dla kadry zarządzającej i zespołu analitycznego, który dokonuje oceny atrakcyjności poszczególnych instrumentów finansowych.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24673 )
Array ( [docId] => 24673 )