Samodzielna spłata kredytu w walucie obcej

Kategoria: Fundusze
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Ustawa antyspreadowa miała być ułatwieniem dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli swoje kredyty w obcej walucie. Jednak niewielka część zadłużonych jest świadoma, jakie możliwości oferuje ten sposób spłaty kredytu.

Czym jest ustawa antyspreadowa

Ustawa antyspreadowa, która została uchwalona przeszło rok temu, ma umożliwiać kredytobiorcom spłatę swoich zobowiązań według rynkowych kursów walut. Dotychczas bardzo wiele banków ustalało własny kurs konkretnej waluty, który był zobowiązujący dla wszystkich zadłużonych.

Obecnie kredytobiorca ma prawo wyboru, czy spłaca zadłużenie według stawek obowiązujących w konkretnym banku czy dokonuje zakupu konkretnej waluty na zewnątrz (np. w kantorze). Dzięki temu możliwe jest uniknięcie tzw. spreadu, czyli różnicy w cenie kursu waluty w banku i w zewnętrznych ośrodkach. Na chwilę obecną kredytobiorca ma prawo wyboru, gdzie zakupi walutę do spłaty.

 

Zmiana sposobu spłaty bezpłatna

Wielu kredytobiorców nie korzysta jednak z możliwości, jakie daje ustawa antyspreadowa, gdyż obawiają się kosztów związanych ze zmianą warunków spłaty. Większość kredytów walutowych, które zostały zaciągnięte przed uchwaleniem ustawy entyspreadowej, wymaga wprowadzenia ewentualnych zmian spłaty zobowiązania. Jednak wbrew pozorom podpisanie takiego aneksu nic kredytobiorcę nie kosztuje. Wprowadzenie tego rodzaju zmian jest bezpłatne w każdym banku.

Kantory internetowe pomocne w spłacie

Ustawa antyspreadowa daje kredytobiorcy prawo wyboru miejsca, w którym zakupi konkretną walutę. W związku z powyższym coraz większą popularność zdobywają kantory internetowe. Zapewniają nie tylko wygodę zakupu odpowiedniej waluty w konkurencyjnych cenach, ale również gwarantują pełne bezpieczeństwo transakcji. Bez wychodzenia z domu jesteś w stanie zarówno wykupić potrzebne jednostki, jak również w tym samym czasie przeznaczyć je na spłatę kredytu. A wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu.

Kulik Katarzyna

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24705 )
Array ( [docId] => 24705 )