Świadomy wybór funduszu inwestycyjnego

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-07-2012 r.

Zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych to poważna decyzja, która wiąże się z pewnym ryzykiem straty ulokowanego kapitału. Oczywiście każdy z góry zakłada, że jego wybór okaże się trafny i zaowocuje zyskami. Nastroje na rynku są jednak często kapryśne i mogą doprowadzić do nieprzewidzianych wydarzeń.

Dlatego tak ważne jest wcześniejsze, dokładne zaplanowanie inwestycji i określenie własnych potrzeb, które zdeterminują wybór konkretnej strategii i przypisanego do niej funduszu.

Na co więc warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze musimy ustalić kwotę, jaką będziemy w stanie lokować w jednostki uczestnictwa, bez uszczerbku na naszym domowym budżecie (może to być np. kwota 100 zł miesięcznie). Drugi ważny aspekt to cel inwestycji, który należy jasno sprecyzować, np. wyjazd na przyszłoroczne wakacje lub sfinansowanie studiów naszego dziecka za 10 lat.

I tutaj – w zależności od celu – ustalamy długość inwestycji. Jeżeli będzie to wspomniany rok, ulokujemy kapitał krótkoterminowo. W przypadku okresu od 1 roku do 5 lat nasza gotówka będzie pracowała w średnim terminie, a powyżej 5 – w horyzoncie długoterminowym.

Ten element determinuje wybór strategii i funduszy – im dłuższy okres inwestycji, tym bardziej trafna wydaje się lokata oparta na akcjach. Praktyka pokazała, że nawet przy wielu cyklach koniunkturalnych, w dłuższym okresie posiadacze jednostek akcyjnych mogli pochwalić się zyskami.

 

Z długością inwestycji wiąże się także akceptacja określonego poziomu ryzyka, ale także oczekiwanej stopy zwrotu. Jeżeli będziemy zainteresowani długim okresem inwestycji, to możemy podjąć większe ryzyko. Oczywiście w takim wariancie rośnie oczekiwany w przyszłości zysk z ulokowanego przez nas kapitału.

I odwrotnie – jeżeli mamy np. roczny horyzont, a sytuacja na rynku wygląda dosyć niepewnie – to warto pomyśleć o bardziej bezpiecznym rozwiązaniu. Oczywiście profity będą mniejsze, ale ryzyko związane z potencjalną startą również zostanie w tym przypadku ograniczone.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24677 )
Array ( [docId] => 24677 )