TFI: Opłaty i prowizje obniżą stopę zwrotu z inwestycji

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-08-2012 r.

Rynek podlega często gwałtownym zmianom nastrojów, a co za tym idzie również niespodziewanym wahaniom wycen jednostek. Przy planowaniu inwestycji, musimy być w każdej sytuacji przygotowani na czarny scenariusz. Warto także pamiętać, że przy szacowaniu przyszłych zysków, trzeba pamiętać o prowizjach i podatku od zysków kapitałowych.

Podstawowy element ryzyka wynika tutaj właśnie z braku możliwości przewidzenia wydarzeń na rynku kapitałowym. Zachowania inwestorów są bowiem wypadkową wielu czynników, które decydują o popycie i podaży na określone instrumenty finansowe.

Mimo więc szeroko zakrojonych działań ze strony zarządzających funduszami (odpowiednia analiza od strony fundamentalnej i technicznej, zastosowanie bardzo skomplikowanych narzędzi i modeli inwestycyjnych), sytuacja może się nieco wymknąć spod kontroli nawet wytrawnym ekspertom.

W oszacowaniu przyszłej stopy zwrotu powinniśmy również brać pod uwagę nie tylko zagrożenia rynkowe, ale także obciążenia z tytułu zakupu jednostek i podatku, który w przyszłości będziemy musieli oddać fiskusowi.

Jeżeli więc potencjalnie liczmy na zysk w wysokości 10 proc. z tytułu z inwestycji np. w fundusz agresywny, to pamiętajmy o kosztach prowizji, które zjedzą nam nawet do 4 proc. wartości kapitału. W tej sytuacji wspomniane 10-proc. profity w rzeczywistości stopnieją o wartość opłat i prowizji, które nalicza TFI.

Jakby tego było mało, urząd skarbowy upomni się jeszcze o 19 proc. wartości naszego zarobku. Musimy więc liczyć się z tym, że od 10-proc. zysku potrącony zostanie jeszcze podatek, który odprowadzi za nas Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Kalkulując ryzyko związane z oczekiwaną stopą zwrotu, planujmy przede wszystkim terminy, kiedy chcemy rozpocząć inwestycje, na jak długi okres i wreszcie, kiedy chcemy ją zakończyć. Od tych parametrów może w znacznym stopniu zależeć osiągnięty przez nas – końcowy – zarobek z lokaty w jednostki uczestnictwa.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24695 )
Array ( [docId] => 24695 )