W roku 2016 o stopach zwrotu z inwestycji będą decydowały głównie... banki centralne

Kategoria: Fundusze
Data: 12-01-2016 r.

Nowy rok rozpoczął się spadkiem większości indeksów akcyjnych. Czynnikami, które wpłynęły na obecną sytuację są informacje napływające z chińskiej gospodarki, dalsze spadki cen ropy naftowej oraz pytania o poziom globalnego wzrostu gospodarczego w 2016 roku.

Pierwsze dni stycznia - w których opublikowano słabsze dane z gospodarki Państwa Środka - wznowiły obawy o skalę spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach. Działania chińskich regulatorów próbujących poradzić sobie z tą sytuacją jak na razie przynoszą mieszane rezultaty.

Tym, co negatywnie wpłynęło na zachowanie chińskiego rynku akcji i przeniosło się na zachowanie innych giełd na świecie były m.in. decyzja Ludowego Banku Chin o dalszym osłabieniu juana, zmniejszające się w dynamicznym tempie chińskie rezerwy walutowe (-108 mld USD w grudniu), jak również uruchomienie mechanizmu automatycznego zawieszenia handlu na giełdzie w Chinach, gdy ceny akcji spadną lub wzrosną powyżej określonych limitów. To właśnie ograniczenie spowodowało duże dzienne straty (-7% zarówno 4 stycznia jak i 7 stycznia), gdyż inwestorzy chcieli szybko zamknąć pozycję i sprzedać aktywa, zanim jeszcze mechanizm włącznika został uruchomiony. 7 stycznia br. po decyzji regulatora o wycofaniu wykorzystania mechanizmu automatycznego zawieszenia handlu, chiński rynek akcji zaczął wzrastać.

Spowolnienie w Chinach, największym na świecie konsumencie surowców, oraz nadpodaż na rynku ropy naftowej spowodowały dalsze spadki cen surowców w pierwszych dniach roku. Notowania ropy zeszły już do ok. 32 USD za baryłkę, co jest najniższą ceną od 2003 roku. Osłabienie cen ropy wpływa z kolei na spadki cen akcji i obligacji wysokodochodowych spółek z sektora surowcowego i energetycznego.

Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na obawy inwestorów co do globalnego wzrostu gospodarczego były opublikowane na początku stycznia stenogramy z grudniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Członkowie Fed nadal obawiają się o niski poziom inflacji i silnego dolara, co może oznaczać mniejsze prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek w krótkim czasie. Ta informacja spowodowała ucieczkę do bezpiecznych aktywów i wzrosty cen amerykańskich obligacji skarbowych o długich terminach zapadalności.

Rok 2016, podobnie jak poprzedni rok, będzie pozostawał pod wpływem działań banków centralnych, sytuacji w Chinach i innych rynkach wschodzących oraz sytuacji geopolitycznej na świecie. Kolejne tygodnie i miesiące powinny dać nam więcej klarowności, co do tego z jaką sytuacją będziemy mieli do czynienia.

Czy będzie to rok solidnego wzrostu gospodarczego i odbicia cen surowców, a przez to i cen akcji rynków wschodzących, czy będzie to rok słabszego wzrostu gospodarczego, a przez to słabszego zachowania ryzykownych aktywów? O tym dowiemy się z napływających w następnych miesiącach danych makro.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 38341 )
Array ( [docId] => 38341 )

Array ( [docId] => 38341 )