Warto monitorować kierunki działania i decyzje TFI

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-08-2012 r.

Zakup jednostek uczestnictwa wiąże się z koniecznością dokładnego śledzenia bieżących decyzji inwestycyjnych, jakie są podejmowane przez zarządzających funduszami. Na podstawie tych informacji można w miarę trafnie ocenić, czy wdrożona przez TFI strategia przynosi oczekiwane rezultaty.

Oprócz wnikliwej oceny wyników finansowych osiąganych przez fundusz, którego jednostki uczestnictwa chcemy nabyć, weźmy także pod uwagę rezultaty innych funduszy, działających w ramach interesującego nas TFI. Dzięki temu uzyskamy informację, na ile trafne są decyzje kadry menedżerskiej i czy ulokowany kapitał będzie tutaj bezpieczny.

Ten element pozwoli nam również ocenić poziom kwalifikacji i doświadczenia osób odpowiedzialnych za zarządzanie aktywami. A od tego właśnie zależy w znacznym stopniu powodzenie naszych inwestycji i stan zgromadzonych na koncie oszczędności.

W przypadku zarządzających warto także sięgnąć do historii prowadzonych przez nich operacji na rynku kapitałowym. Spektakularne sukcesy bądź porażki wiele powiedzą o ich przygotowaniu i umiejętnościach przy podejmowaniu trafnych decyzji.

Kolejny czynnik, który może w znacznym stopniu zaważyć na ostatecznym wyborze TFI, to dokładna analiza samego procesu zarządzania i ustalenie, czy Towarzystwo podejmuje się działań operacyjnych we własnym zakresie, czy też np. zleca obsługę funduszy konkurencyjnemu podmiotowi.

W tym ostatnim przypadku warto zbadać, kto będzie miał pieczę nad naszym kapitałem i jakie są jego wcześniejsze dokonania na rynku. Bez takiego rozpoznania nie warto w ciemno powierzać środków finansowych, bo nieprzemyślana decyzja może zaowocować w przyszłości stratami i poważnym uszczerbkiem zgromadzonej wcześniej gotówki.

Warto także prześledzić, jak długo funkcjonuje na rynku TFI, któremu powierzamy środki. Jeżeli w okresie jego działania zdarzały się np. istotne wahania koniunktury, związane z następującymi po sobie cyklami hossy i bessy, a Towarzystwo wychodziło z tego obronną ręką, to sygnał, że mamy do czynienia z pewnym i zaprawionym w bojach partnerem.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24691 )
Array ( [docId] => 24691 )