Wyniki finansowe – podstawa do oceny działalności funduszy

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-07-2012 r.

Osiągane przez fundusze rezultaty finansowe świadczą o ich wiarygodności w oczach potencjalnych inwestorów. Od tego, jak wyglądały wyniki w przeszłości, możemy wnioskować, czy dany fundusz będzie mógł się pochwalić dobrymi osiągnięciami inwestując powierzone przez nas środki w kolejnych okresach.

Z drugiej jednak strony, trzeba być bardzo ostrożnym przy analizowaniu wyników finansowych. Nie zawsze bowiem dobre rezultaty osiągnięte w przeszłości mogą gwarantować kolejne sukcesy inwestycyjne.

Wystarczy, że fundusz np. agresywny świetnie prosperował w okresie doskonałej koniunktury na rynkach akcji, osiągając ponadprzeciętne stopy zwrotu. Pamiętajmy jednak, że wraz ze zmianą nastrojów (a rynki podlegają cyklicznym wahaniom), może dojść gwałtownego spadku rynkowych wycen.

To z kolei nie pozostanie bez wpływu na wyniki zarządzania i poziom wypracowanych zysków. Wraz z załamaniem kursów z pewnością nastąpi zdecydowane pogorszenie rezultatów inwestycyjnych.

Aby ocenić trafność decyzji zarządzających warto śledzić sprawozdania finansowe, szczególnie publikowane cyklicznie informacje na temat wyników półrocznych czy też rocznych.

Już na etapie zakupu jednostek uczestnictwa i wstępnej weryfikacji strategii inwestycyjnej funduszu, warto zapoznać się z danymi w prospekcie lub memorandum informacyjnym. Tutaj właśnie znajdziemy dane historyczne, dotyczące efektywności zarządzania aktywami, które świadczą o mniej lub bardziej profesjonalnym przygotowaniu kadry menedżerskiej.

Oczywiście zapoznanie się z wynikami osiąganymi przez TFI w kolejnych latach to tylko jeden z elementów naszej analizy. Drugi – równie ważny – to porównanie tych rezultatów z danymi, które publikują konkurencyjne podmioty.

Dzięki takiemu właśnie porównaniu możemy zdecydowanie trafniej ocenić, które fundusze osiągały lepsze wyniki, a które nie były w stanie dorównać czołówce. To bardzo cenna wskazówka, mogąca nas uchronić przed zbyt lekkomyślnym powierzeniem kapitału funduszowi o kiepskiej renomie na rynku.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24681 )
Array ( [docId] => 24681 )