Zasady bezpieczeństwa w funkcjonowaniu TFI

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 15-07-2012 r.

Aby skutecznie i efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie prowadzić swoją działalność w zakresie inwestowania i zarządzania kapitałem klientów, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych muszą podlegać pewnym rygorom. Dotyczy to zarówno procedur, odnoszących się do bieżącego działania, ale także wymogów kapitałowych i doboru odpowiednich kadr.

Ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo działania TFI jest odrębna osobowość prawna towarzystwa i zarządzanych przez nie funduszy inwestycyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy tutaj do czynienia z rozdzieleniem masy majątkowej, co zapewnia bezpieczeństwo środków, które lokują na rynku klienci TFI.

W efekcie, jeżeli dojdzie do upadłości określonego towarzystwa, to roszczenia wobec takiego podmiotu nie mogą być zaspokajane z majątku poszczególnych funduszy.

Inny, bardzo ważny zapis ustawy odnosi się do wymogów kapitałowych, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez TFI. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ich stabilności finansowej, w sytuacji gdyby doszło do nieprzewidzianych zawirowań na rynku np. destabilizacji w wyniku krachu i następujących po nim masowych umorzeń jednostek uczestnictwa i lawinowych wypłat ze strony klientów.

Gdyby któreś z Towarzystw nie było w stanie spełnić rygorystycznych wymogów kapitałowych, wówczas Komisja Nadzoru Finansowego może takiemu podmiotowi cofnąć przyznane wcześniej pozwolenie na działalność w zakresie inwestowania i zarządzania środkami klientów.

Równie istotne znaczenie, jak odrębna osobowość prawna, czy też wymogi kapitałowe, ma także odpowiedni dobór kadry zarządzającej. W tym przypadku prawo wykonywania zawodu mają wyłącznie eksperci, dysponujący pokaźną wiedzą i doświadczeniem na rynku.

Gwarantują oni bowiem nie tylko możliwość osiągania zysków z zainwestowanych pieniędzy, ale także odpowiedni poziom bezpieczeństwa – tak niezbędny przy dokonywaniu inwestycji na rynku kapitałowym. Wśród wymogów, jakie muszą spełniać – oprócz kwalifikacji, doświadczenia i stażu zawodowego – jest także warunek o niekaralności.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24662 )
Array ( [docId] => 24662 )