Debiut PKP Cargo dał zarobić inwestorom

Kategoria: Giełda
Data: 31-10-2013 r.

Spółka PKP Cargo zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 30 października. Już na pierwszym notowaniu ceny akcji kolejowego przewoźnika wzrosły o 18%. W trakcie sesji. Walory PKP Cargo drożały nawet o ponad 22 proc.

Inwestorzy indywidualni mogli kupić maksymalnie 244 akcje w po 68 zł. Posiadacz takiego pakietu już pierwszego dnia zarobił ponad 2,9 tys. zł. W sumie w rękach drobnych inwestorów znalazło się 3,6 mln akcji PKP Cargo, a inwestorzy instytucjonalni mogli zakupić 17,3 mln akcji.

W ubiegłym roku grupa PKP Cargo wypracowała 267,4 miliona złotych zysku netto, 766,8 miliona złotych zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację oraz 5,17 miliarda złotych przychodów.


Źródło: Money.pl na podstawie danych PKP Cargo

PKP Cargo ma około 2,5 tysiąca lokomotyw i 64 tysiące wagonów. Spółka weszła też na rynki Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Belgii, gdzie ma prawo do wykonywania samodzielnych przewozów. Na polskim rynku konkuruje z około 50 przewoźnikami. Przewaga, jeżeli chodzi o udziały w rynku, jest jednak bardzo znacząca, mimo tego że w ostatnich latach przewaga PKP Cargo maleje.

Rozwój firmy może hamować kiepski stan infrastruktury kolejowej w Polsce. Zwracają na to uwagę specjaliści z firmy A.T. Kearney. W swoim raporcie podkreślają, że polski rynek przewozów towarowych koleją jest dość perspektywiczny i ma szansę rosnąć w tempie około 3 procent rocznie. Warunkiem jest jednak poprawa jakości infrastruktury kolejowej, za którą odpowiada spółka PKP PLK.

W dłuższej perspektywie dla inwestorów problematyczne może stać się to, że PKP Cargo wciąż pozostanie w rękach Skarbu Państwa. Grupa PKP SA zachowa bowiem ponad 50 procent udziałów w akcjonariacie. Dodatkowo środki pozyskane ze sprzedaży PKP Cargo nie zostaną przeznaczone np. na nowe inwestycje, a na zasypanie części długów właściciela.


Tagi: GPW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24943 )
Array ( [docId] => 24943 )