Duże emisje publiczne mogą zasilić rynek Catalyst 

Kategoria: Giełda
Data: 29-09-2013 r.

W ciągu czterech lat istnienia rynku Catalyst na GPW łączna wartość sesyjnych obrotów nieskarbowymi obligacjami wyniosła nieco ponad 4 mld zł. W porównaniu z rynkiem akcji to niewiele – równa się bowiem zsumowanej wartości maksymalnie pięciu dni na parkiecie głównym. Mimo to, warszawski rynek papierów dłużnych ma swoich zwolenników, przede wszystkim z uwagi na przejrzystość sytuacji emitenta.    

Przez 4 lata, przez warszawski rynek długu przewinęło się 203 emitentów, z których 25 miało problemy z wypłatą odsetek lub spłatą obligacji. Malkontenci narzekają na wciąż niską płynność na tym rynku. Mimo wielu problemów, nie brakuje także papierów dłużnych z przyzwoitym oprocentowaniem i o ograniczonym ryzyku.


Aktualna wartość notowanych na Catalyst obligacji nieskarbowych wynosi ok. 59,1 mld zł (wliczając emisje w euro) z czego ponad 55,7 mld zł przypada na papiery korporacyjne 139 emitentów (321 serii). Wartość 52 serii wprowadzonych do obrotu przez 16 miast i gmin wynosi 2,81 mld zł, zaś na obligacje banków spółdzielczych przypada zaledwie 0,56 mld zł w 33 seriach (22 emitentów).

Opóźnienia ze strony emitentów powodują wzrost cen obligacji podmiotów niezagrożonych problemami finansowymi. Rośnie bowiem popyt na papiery dłużne spółek, które mimo niższego oprocentowania (a często także braku zabezpieczenia) oferują mniejsze ryzyko. Wpływa to negatywnie na rynek - z jednej strony inwestorzy nie kupują obligacji emitentów przeżywających trudności z płynnością finansową, z drugiej zaś zakup bezpiecznych papierów wymaga zapłacenia niemałej premii, co obniża rentowność i jednocześnie działa zniechęcająco na kolejnych inwestorów, którzy niejednokrotnie muszą zapłacić jeszcze wyższą cenę.


Szansą na wzrost popularności warszawskiego rynku obligacji wśród inwestorów indywidualnych są duże oferty publiczne, podobne do tej, którą przeprowadził PKN Orlen. Wiele podmiotów zamiast oferty publicznej preferuje jednakże emisje dla określonej grupy inwestorów instytucjonalnych, a dodatkowo obligacje wprowadza wyłącznie na hurtową część rynku.


Tagi: akcje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24898 )
Array ( [docId] => 24898 )