Europejskie QE na ostatniej prostej

Kategoria: Giełda
Autor: Marek Rogalski
Data: 19-01-2015 r.

Im bliżej czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, gdzie „ma zapaść” decyzja ws. uruchomienia programu skupu aktywów (QE), tym więcej rynkowych spekulacji na ten temat. Niemiecki magazyn "Der Spiegel" pisze o ubiegłotygodniowym spotkaniu, w którym udział wzięli: kanclerz Angela Merkel, minister finansów Wolfgang Schaueble, oraz szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Dragh.

Według źródeł "Der Spiegel" zakupy obligacji rządowych mają być prowadzone przez lokalne banki centralne w ramach ECB, chociaż wyłączony z tego ma być bank centralny Grecji ze względu na „niespełnienie kryteriów jakościowych” – pytanie jakich i czy to nie otwiera jakichś precedensów na przyszłość. Program ma przewidywać ograniczenia od 20 do 25 proc. na zakup obligacji każdego kraju. Te plotki nie odpowiadają jednak na kluczowe pytania i obawy rynku – czy cały program będzie miał charakterystykę „open-ended”, czyli bez odgórnego limitu kwoty i ograniczenia czasowego.

Plotki, zwłaszcza bazujące na „źródłach w bankach centralnych”, tak chętnie cytowane przez prasę mają jednak to do tego, że wprowadzają tylko dodatkowe zamieszanie. Niemniej ostatecznie pomagają we wcześniejszym zdyskontowaniu przez rynek pewnych decyzji, które pojawiają się później. W tym przypadku widać, że notowania wspólnej waluty względem pozostałych nie zareagowały dzisiaj nazbyt nerwowo.

Patrząc na kalendarz wydarzeń do końca dnia widać, że brakuje w nim istotnych wydarzeń. Dopiero we wtorek w nocy mamy odczyty z Chin, a przed południem dane z Niemiec (indeks ZEW za styczeń). Na wykresie EUR/USD widać nawet próby odbicia. Ogranicza je jednak dość silna strefa oporu 1,1637-1,1658 bazująca na dawnych poziomach z 2005 r.

Marek Rogalski –  Główny analityk walutowy DM BOŚ

Tagi: ecb

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36400 )
Array ( [docId] => 36400 )