Hilton wraca na giełdę

Kategoria: Giełda
Data: 06-12-2013 r.

Z prospektu emisyjnego jaki został złożony w amerykańskiej Komisji Nadzoru Finansowego SEC wynika, że sieć Hilton ponownie chce wejść na rynek publiczny. Z dokumentu wynika, że obecny właściciel Hiltona, Grupa Balckstone, chce pozyskać z rynku między 2,3 do 2,37 mld USD sprzedając prawie 113 milionów akcji w zakresie 18-21 USD za sztukę.  

Sprzedając dodatkowe pakiety dla banków inwestycyjnych oraz w przypadku wykonania przez nie praw do akcji, kapitał pozyskany z rynku mógłby wzrosnąć nawet do 2,72 mld USD. Jeśli tak się stanie, to Hilton może być drugim co do wielkości debiutem w tym roku. Większym kwotowo był tylko producent ropy i gazu ziemnego Plains GP Holdings sprzedając akcje za 2,82 mld USD.

Będzie większy od najbardziej rozpoznawalnego IPO tej jesieni jakim był Twitter z pozyskanym kapitałem w wysokości 1,8 mld dolarów. Oczekuje się, że koniec budowania księgi popytu oraz ustalenie ceny przypadnie na 12 grudnia. Tym sposobem pierwsza sesja notowań akcji może rozpocząć się następnego dnia, czyli 13-ego w piątek.

Hilton obecnie prosperuje w 90 krajach z bazą 672 tys. pokoi. Kanał dystrybucji marki wspomagany jest sprzedażą licencji franczyzowej, która zwiększa rozpoznawalność marki na całym świecie, a od 2006 roku zwiększyła bazę o kolejne 164 tys. pokoi. W 1946 roku sieć hoteli była pierwszą z tej branży spółką notowaną na NYSE. W 2007 roku prywatny fundusz Blackstone dokonał zlewarowanego wykupu akcji Hiltona za 26,7 miliardów USD, a następnie zawieszono notowania akcji na rynku publicznym.

Fundusz zainwestował około 6,4 miliarda USD, natomiast po debiucie wartość 76,2% udziałów Blackstone w hotelu może wzrosnąć do nawet 15,7 miliardów USD. Fundusz spodziewa się, że wartość spółki po debiucie wzrośnie do około 30 miliardów USD. Taka wycena plasowałaby Hilton Worldwide w czołówce branży i byłaby jak kapitalizacja Marriott i Starwood razem wzięte.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33181 )
Array ( [docId] => 33181 )