Indeksy na GPW rosną, wyniki giełdowych spółek jeszcze nie

Kategoria: Giełda
Data: 16-11-2013 r.

W trzecim kwartale zysk netto największych spółek, wchodzących w skład WIG20 był o prawie 19% niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na gorszym rezultacie ostatnich trzech miesięcy zaważyły przede wszystkim słabsze wyniki banków oraz utrzymujący się regres zysków firm surowcowych.

Instytucje finansowe, które bardzo dobrze radziły sobie w ubiegłym roku, gdy spowolnienie w gospodarce było już bardzo widoczne, odczuły jego skutki dopiero w ostatnich miesiącach. Na ich słabszych wynikach mocno zaważył cykl obniżek stóp procentowych, w skutek czego dynamicznie spadły przychody odsetkowe. Zysk netto Pekao i PKO, dwóch największych banków, obniżył się o 18% w porównaniu do trzeciego kwartału 2012 r.

Choć stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie jeszcze przez kilka miesięcy, to jednak banki wkrótce powinny odczuć pozytywne konsekwencje poprawiającej się kondycji gospodarki.

Branża surowcowa czeka na poprawę

W tym gronie spowolnienie najmocniej odczuła Jastrzębska Spółka Węglowa. Dla niej trzeci kwartał był jednym z najgorszych w historii - strata sięgnęła 95 mln zł. Mocną dynamikę spadku zysku netto notuje KGHM (niemal 60% w ostatnich trzech miesiącach). W trzecim kwartale zysk netto Lotosu zmniejszył się o 46%, a w przypadku PKN Orlen spadł o 52%. Pozytywnie w tej branży wyróżnia się PGNiG, któremu wciąż pomaga ubiegłoroczna renegocjacja umowy z Gazpromem. Dzięki obniżeniu cen zakupu surowca, zysk spółki zwiększył się ponad ośmiokrotnie.

Dynamika zysków spółek z WIG20 (kwartał do kwartału poprzedniego roku w proc.)


Źródło:Open Finance

Energetyka i firmy chemiczne

Powoli zaczynają być widoczne oznaki poprawy w energetyce. Zysk netto Tauronu zmniejszył się o 11 proc., ale w PGE udało się go zwiększyć o 10 proc. Prawdopodobnie złą passę uda się przełamać Telekomunikacji Polskiej, której zysk był w trzecim kwartale niższy niż w poprzednim roku o 22 proc., ale zwiększył się około trzykrotnie w porównaniu z trzema ostatnimi kwartałami. Lepiej wiedzie się także Netii, co świadczy o tym, że branża najgorsze ma już za sobą. W dołku znalazły się firmy chemiczne. Zysk netto Synthosu zmniejszył się o jedną czwartą. Jeszcze większe pogorszenie zanotowały pozostałe spółki z tej branży.

Prawie 19% spadek zysku netto firm wchodzących w skład WIG20 jest prawdopodobnie ostatnim akordem wpływu spowolnienia gospodarczego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24967 )
Array ( [docId] => 24967 )