Jeżeli to nie hossa, to grozi nam korekta

Kategoria: Giełda
Data: 13-11-2013 r.

WIG zapędził się na poziom ok. 54 tys. punktów. Entuzjazm inwestorów podskoczył do rekordowych poziomów – odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Indywidualnych Inwestorów już od 4 tygodni utrzymuje się na poziomie powyżej 60%.

Wizja końca drukowania dolarów przez Fed oddaliła się w czasie, a ECB zrobił prezent inwestorom, obniżając stopę do 0,25%. Czynniki ryzyka jakby mniej straszą. Przepływ środków z bezpiecznych w kierunku bardziej ryzykownych instrumentów następuje. Także u nas. Jednym słowem – hossa na całego.

Wyniki finansowe nie rozpieszczają (ale przynajmniej na razie za bardzo nikt tym się nie przejmuje, bo przecież będą się poprawiać wraz z dalszym ożywieniem gospodarczym). Pozytywnych niespodzianek jest nawet mniej niż w poprzednich kwartałach, bo do tych, którzy pozytywnie zaskakiwali, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Banki, które były największą sensacją poprzedniego sezonu, tym razem już aż tak nie rozpieszczają akcjonariuszy.

Nie wiadomo co dalej z OFE

Do dyskusji dotyczącej przyszłości OFE zdążyliśmy przywyknąć. Nawet można zaryzykować tezę, że przy benchmarku na poziomie 90% WIG, OFE mają ciągle za mało akcji. Tu jednak można dołożyć (długoterminową) łyżkę dziegciu, bo tak naprawdę to nikt jeszcze nie wie, czy po zmianach OFE mają być funduszami akcji, czy może jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej funduszami zrównoważonymi. A to oznaczałoby przytłoczenie GPW podażą akcji o wartości wielu miliardów złotych w najbliższych latach.

Oferty na rynku pierwotnym rozchodzą się, jak ciepłe bułki. PKP Cargo– jak się okazało – było towarem reglamentowanym. Sukces IPO Energi jest praktycznie przesądzony, przynajmniej jeśli chodzi o sprzedaż akcji przez Skarb Państwa. Oferta o wartości ok. 2 mld zł nie stanowi problemu. Nikomu nawet nie będzie przeszkadzać to, że spółki energetyczne historycznie nie były gwiazdami naszego parkietu.

Stopień krótkoterminowego przegrzania rynku jest wysoki, co sugeruje możliwość wystąpienia korekty. Chyba, że jesteśmy już w prawdziwej hossie. Wówczas nie będzie liczyć się zdroworozsądkowe myślenie, tylko flow i konieczność kupowania akcji za dopływającą gotówkę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24963 )
Array ( [docId] => 24963 )