Jak rząd chce utrzymać w ryzach wydatki publiczne

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-09-2012 r.

Odpowiednia dyscyplina finansowa jest podstawą każdego, dobrze zarządzanego budżetu zarówno w skali indywidualnego gospodarstwa domowego, jak też całego państwa. W tym ostatnim przypadku odpowiedzialność za finanse ma wymiar szczególny. Stąd decyzja rządu w wdrożeniu i ścisłym określeniu parametrów tzw. reguły wydatkowej.

Chodzi przede wszystkim o to, aby nawet w okresie doskonałej koniunktury i w warunkach sprzyjających wydawaniu przez państwo dodatkowych pieniędzy na różne cele np. socjalne, nie dochodziło do przekroczenia pewnych norm i stałej tendencji do zadłużania budżetu. O ile bowiem w okresie prosperity finansowanie działalności kraju poprzez system zwiększania i rolowania długu jest dosyć bezpieczną strategią, to wraz z pogorszeniem nastrojów, może być przysłowiowym gwoździem do trumny.

W efekcie wspomniana już wcześniej reguła wydatkowa ma zapobiec niekorzystnym skutkom zjawiska cykliczności w gospodarce. Będzie również swego rodzaju hamulcem, ograniczającym tempo wzrostu wydatków publicznych. Dzięki temu w ryzach zostanie utrzymany deficyt finansów publicznych, którego istotne zwiększenie w okresie dekoniunktury mogłoby narazić państwo na bardzo poważne konsekwencje – w skrajnym wypadku np. na niewypłacalność i ostatecznie bankructwo kraju.

Tutaj kluczowe dla parametrów reguły wydatkowej, a więc limitu finansowego jaki pozostanie do dyspozycji instytucji rządowych i samorządowych (po wyłączeniu środków z pomocy unijnej), będzie średniookresowe tempo wzrostu produktu krajowego brutto oraz prognoza wzrostu cen towarów i usług (czyli wskaźnik inflacji).

 

Zgodnie z rządowymi założeniami, mechanizm reguły wydatkowej będzie jednak pozwalał na elastyczną reakcję w zależności od sytuacji panującej na rynku i aktualnych możliwości finansowania deficytu. Docelowym założeniem, które ma być realizowane w kolejnych latach, jest osiągnięcie deficytu finansów publicznych w wysokości 1 proc. PKB.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24886 )
Array ( [docId] => 24886 )