Komisja Europejska: nowy urząd ds. upadłości banków

Kategoria: Konta
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 01-09-2012 r.

Kryzys na rynkach finansowych i poważne problemy kolejnych banków, które borykają się z płynnością finansową, skłoniły przedstawicieli Komisji Europejskiej do powołania nowego urzędu odpowiedzialnego za kontrolę nad procesem upadłości poszczególnych instytucji. Chodzi o sprawny podział, wydzielenie i likwidację majątku po bankrutujących podmiotach.

Nowy urząd ma wspomóc dotychczasowe instytucje, które działają w ramach unijnego systemu nadzoru nad sektorem bankowym. Dzięki temu możliwa będzie nie tylko zdecydowanie bardziej efektywna kontrola. Powołanie urzędu przyspieszy również działania, które – przy odpowiedniej weryfikacji stanu finansów poszczególnych banków – będą prowadziły do ich ostatecznej likwidacji.

Ten ostatni element ma szczególnie istotne znaczenie. Chodzi bowiem o to, aby w obecnych – bardzo trudnych warunkach na rynku – przeprowadzić proces kontrolowanej upadłości w sposób uporządkowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe wydzielenie składników majątkowych oraz odpowiednia klasyfikacja tzw. toksycznych aktywów.

Zgodnie z planami Komisji Europejskiej, nowy urząd miałby działać w oparciu o środki finansowe, które poszczególne kraje gromadziły na ten cel ze składek bankowych. W przyszłości pieniądze trafiałyby do wspólnego dla całej Unii Europejskiej funduszu upadłościowego (na razie dokładny termin powołania urzędu nie jest znany).

Jednym z postulatów KE jest także stworzenie wspólnego nadzoru dla banków ze strefy euro, a nie – jak dotychczas – tylko dla tzw. instytucji systemowych, a więc tych o największym znaczeniu dla całego sektora.

 

Zgodnie z planami Komisji, od początku 2013 roku wspólnemu nadzorowi miałyby podlegać wyłącznie banki, które są zrzeszone w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym. Następny krok w procesie rozszerzania nadzoru to proponowane objęcie nadzorem wszystkich - bez wyjątku - banków systemowych (w harmonogramie lipiec 2013 roku).

Z kolei, począwszy od początku 2014 roku obowiązkowi nadzorczemu podlegałby już każdy z podmiotów bankowych strefy euro, bez względu na wielkość i skalę działania.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24999 )
Array ( [docId] => 24999 )