Rząd: czeka nas spadek inflacji i obniżka stóp procentowych

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 11-09-2012 r.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2013 rok, najbliższe lata przyniosą korzystne zmiany w zakresie poziomu inflacji. Konsumenci mogą być spokojni o ewentualny wzrost cen towarów i usług, który w ciągu najbliższych trzech lat powinien oscylować w granicach 2,5-2,7 proc. rocznie. Jednocześnie przewidywana jest obniżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Osłabienie presji inflacyjnej, które jednocześnie pozytywnie wpłynie na rynek stóp procentowych, to ważna informacja zarówno dla przeciętnego konsumenta – w tym również dla gospodarstw domowych – ale także dla firm, które dokonują zakupów na potrzeby bieżącej działalności oraz przyszłych inwestycji związanych z potencjałem rozwojowym.

Wraz ze spadkiem inflacji możemy się bowiem spodziewać ze strony Rady Polityki Pieniężnej decyzji o obniżce rynkowych stóp procentowych. A to z kolei powinno zaowocować niższymi kosztami obsługi zadłużenia w bankach. Choć nie wszyscy z takiego obrotu sprawy mogą być zadowoleni. Dla osób posiadających depozyty, będzie to bowiem oznaczało mniejsze wpływy z tytułu oprocentowania lokat.

Podstawą rządowych prognoz są szacunki na temat spodziewanej, mniejszej presji na wzrost wynagrodzeń, przy jednoczesnym umocnieniu rodzimej waluty. Możemy się także spodziewać pewnego uspokojenia na rynku surowcowym i raczej niewielkim oddziaływaniu tego segmentu na ogólny wzrost cen towarów i usług.

W rezultacie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego powinna spaść jeszcze w tym roku do 4,7 proc. (szacunki na rok 2013 przewidują kolejną obniżkę do poziomu 4,4 proc.).

 

Jeżeli zaś chodzi o notowania rodzimej waluty, w bieżącym roku powinniśmy płacić za euro średnio 4,21 zł, natomiast za dolara – odpowiednio 3,32 zł. Jednak wraz z umocnieniem złotego (wzrost szacowany na około 3,5 proc.), relacja ta ulegnie dalszej poprawie. A to oznacza w 2013 roku 4,05 zł za euro i 3,2 zł za amerykańską walutę.

Rządowe prognozy zakładają optymistyczny scenariusz także na lata 2014-2016. W tym okresie wzrost inflacji sięgnie 2,5 proc. w skali roku, a główna stopa NBP ukształtuje się na poziomie około 4,25 proc.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24880 )
Array ( [docId] => 24880 )