Jak wydatki konsumpcyjne napędzają gospodarkę

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 08-08-2012 r.

Od sprzedaży detalicznej, która charakteryzuje poziom wydatków konsumpcyjnych zależy w znacznym stopniu tempo rozwoju gospodarczego. Ten element jest szczególnie istotny w dobie spowolnienia i zahamowania inwestycji, które są kołem zamachowym gospodarki podczas dobrej koniunktury na rynku.

Mechanizm jest tutaj bardzo prosty – im więcej kupujemy produktów i towarów, korzystając jednocześnie z dostępnych na rynku usług – tym bardziej napędzamy popyt wewnętrzny. A to, jak pokazały ostatnie lata, może być ważnym czynnikiem, który chroni gospodarkę przed zapaścią.

Poziom bieżących wydatków konsumpcyjnych możemy zmierzyć za pomocą wskaźnika sprzedaży detalicznej, publikowanego co miesiąc w odniesieniu do poprzedniego okresu lub w ujęciu do całego roku.

Różnice w wyliczaniu wartości wskaźnika mogą być następstwem odbiegających od siebie metod statystycznych. Chodzi np. o uwzględnienie w wyliczeniach różnych kategorii gospodarczych, które w znacznym stopniu zmieniają ostateczny obraz wskaźnika.

Eurostat, czyli urząd statystyczny Unii Europejskiej bierze np. pod uwagę handel opierający się na małych firmach (sklepy poniżej dziesięciu pracowników), a pomija sprzedaż samochodów. Z kolei Główny Urząd Statystyczny skupia się na większych podmiotach, operujących w segmencie sprzedaży dyskontowej i wielkopowierzchniowej.

 

Dlatego też biorąc pod uwagę dane opublikowane przez Eurostat, mieliśmy do czynienia ze wzrostem sprzedaży detalicznej w czerwcu 2012 roku o 0,1 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei GUS oszacował wzrost wskaźnika w tym samym okresie na 6,4 proc. (stan na 05.08.2012).

Tak istotna różnica jest następstwem odmiennych założeń, przyjętych do wyliczenia indeksu. Zdecydowanie słabsze dane Eurostatu wynikają prawdopodobnie ze spadku sprzedaży i tym samym pogorszenia kondycji w przypadku małego biznesu, a więc niewielkich sklepów – często prowadzonych jako przedsięwzięcia typowo rodzinne.

Natomiast w szacunkach GUS-u dała znać o sobie rosnąca sprzedaż dużych sieci sklepowych.

Zobacz Także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24858 )
Array ( [docId] => 24858 )