Kiedy pęknie spekulacyjna bańka

Kategoria: Giełda
Data: 04-12-2013 r.

Ubiegły tydzień, który z uwagi na Święto Dziękczynienia w USA, był tygodniem dość nietypowym, nie przyniósł zwrotu na rynkach finansowych. Na giełdach trwały zakupy akcji, co wywindowało indeks Dow Jones i S&P500 do najwyższych poziomów w historii, natomiast indeks Nasdaq osiągnął w pewnym momencie najwyższą wartość od 13 lat. Nowe historyczne rekordy stały się też udziałem m.in. niemieckiego DAX-a.  

Podczas gdy na giełdach trwały zakupy akcji, na rynku walutowym trwała wyprzedaż japońskiego jena. Tracił on do większości walut. Wzrost apetytu na ryzyko powodował, że inwestorzy odchodzili od uważanego za „bezpieczną przystań” jena i kupowali bardziej ryzykowne aktywa. Gdyby przeanalizować sytuację na wykresach USD/JPY, EUR/JPY czy GBP/JPY można dojść do wniosku, że to dopiero początek długiego procesu. Dalsza przecena jena to jedynie kwestia czasu.

 

Prawdziwe szaleństwo zapanowało w ubiegłym tygodniu na bitcoinach. Notowania tej wirtualnej waluty wzrosły powyżej 1200 USD, podczas gdy na zamknięciu poprzedniego tygodnia trzeba było za jedną zapłacić nieco ponad 791 USD. Obserwując to, co się dzieje trudno nie odnieść wrażenia, że jesteśmy świadkami bańki spekulacyjnej. I to prawdopodobnie jej końcowego etapu.

Oczy zwrócone na rynek pracy w USA

Pierwszy tydzień grudnia obfituje w wydarzenia, które nie tylko będą koncentrować uwagę inwestorów, ale też mogą przesądzić o nastrojach w kolejnych dniach, a nawet tygodniach. W listopadzie prognozowany jest spadek stopy bezrobocia USA do 7,2% z 7,3%, przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym po 185 tys. (w październiku było to odpowiednio 204 tys. i 212 tys.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33178 )
Array ( [docId] => 33178 )