Na czym opiera się analiza techniczna

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Analiza techniczna wychodzi z całkowicie odmiennych założeń, niż analiza fundamentalna. Tutaj w centrum uwagi znajdują się kursy akcji i indeksów giełdowych, które zwiastują przyszłe zmiany i trendy w gospodarce. W ten sposób możesz prognozować kierunek, w jakim poruszać się będzie rynek i ceny poszczególnych papierów.

W analizie fundamentalnej jest odwrotnie - to wyniki finansowe są podstawą, która kształtuje przyszłe zmiany cen akcji na rynku.

Analiza techniczna opiera się więc na studiowaniu obecnych i przeszłych zmian kursów, a także wielkości obrotów na poszczególnych instrumentach i wyodrębnianiu powtarzających się na rynku sekwencji. Jest stosowana raczej przy podejmowaniu krótkoterminowych decyzji inwestycyjnych – czyli w horyzoncie kilkumiesięcznym, a często nawet krótszym.

W analizie technicznej możesz wykorzystać dwa rodzaje narzędzi. Są to tzw. formacje techniczne – określane na podstawie kursów akcji w przeszłości, a także wskaźniki techniczne.

Zwolennicy analizy technicznej uważają, że na wykresach kursów akcji w przeszłości można zidentyfikować pewne graficzne wzorce, czyli właśnie wspomniane już formacje. Te ostatnie mają tendencję do powtarzania się, dlatego właśnie identyfikacja właściwej formacji w trakcie jej trwania, umożliwi ci później określenie kierunku zmian kursu akcji w przyszłości.

Zasada stosowania formacji ściśle wiąże się także z pojęciem trendu, według którego kształtują się ceny akcji na rynku. I tutaj masz do czynienia z trzema możliwymi wariantami: trendem wzrostowym (decyzja o kupnie instrumentu), trendem spadkowym (decyzja o sprzedaży) oraz trendem horyzontalnym (wstrzymanie się z podjęciem decyzji inwestycyjnej).

 

Drugi rodzaj narzędzi to wspomniane wskaźniki techniczne, w których wykorzystywane są wartości cen oraz informacje o obrotach akcjami. Wskaźniki stosowane są w celu potwierdzenia sygnałów, jakie otrzymujemy po przeanalizowaniu formacji.

Jedną z głównych podstaw analizy technicznej jest teoria fal opracowana przez Ralpha Elliotta. Zgodnie z nią giełdowe kursy rosną i spadają według powtarzającego się wzoru fal. Na te fale składają się jeszcze mniejsze sekwencje, a na nie z kolei jeszcze mniejsze. Obowiązują tutaj ściśle określone zasady, które dotyczą zarówno cyklu wzrostowego, jak i następującego po nim cyklu spadkowego na rynku kapitałowym.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24732 )
Array ( [docId] => 24732 )