Obligacje firm użyteczności publicznej będą w cenie

Kategoria: Giełda
Data: 11-10-2015 r.

ENEL, TERNA, SNAM - to nazwy włoskich firm, które niespodziewanie pojawiły się ostatnio na liście zakupowej Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Ten, od początku marca, akumuluje aktywa, głównie obligacje skarbowe oraz papiery międzynarodowych instytucji quasi-rządowych. Niedawno nieoczekiwanie postanowił jednak poszerzyć skalę i dodać emitentów wspomnianych powyżej.

Są to spółki, które przesyłają i dystrybuują energię elektryczną oraz gaz, czyli należą do sektora użyteczności publicznej. Są ważne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, stanowią branże strategiczne. Blisko 1/3 udziałów posiada w nich państwo, czyli obywatele włoscy.

Dlaczego jest to informacja warta przytoczenia? Wystarczy spojrzeć na listę czołowych polskich emitentów obligacji na rynku międzynarodowym: PGE, PGNiG, ENERGA i PKN Orlen. Wszystkie mogą poszczycić się ratingiem inwestycyjnym, wysokim udziałem skarbu państwa (często powyżej 50%) oraz prowadzą działalność w sektorze energetycznym.

Skala podobieństw wskazuje, że dla części globalnych graczy obligacje wspomnianych firm będą bliskim substytutem. „Wypchnięci” przez agresywną politykę skupu prowadzoną przez EBC rozpatrzą alternatywę. Taki scenariusz powinien pozytywnie przełożyć się na notowania obligacji rodzimych podmiotów.

Paweł Gołębiewski, dyrektor Biura Aktywów Dłużnych BPH TFI

Tagi: obligacje

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37907 )
Array ( [docId] => 37907 )