Rosja – zyski uzależnione od geopolityki

Kategoria: Giełda
Data: 11-10-2015 r.

Inwestycje w Rosji mogą zachęcić inwestorów niskimi wycenami, ale realizacja ponadprzeciętnych zysków jest uzależniona od stabilizacji geopolitycznej, a w szczególności od rozwiązania problemu wschodniej Ukrainy, co pozwoliłoby na normalizację relacji z Unią Europejską.

W I kw. 2015 roku rosyjski PKB spadł po raz trzeci z rzędu, pogłębiając recesję. Wskaźnik PMI sektora wytwórczego po raz siódmy z rzędu ukształtował się poniżej 50 punktów (w czerwcu wyniósł on 48,7). Nieco lepiej wygląda sytuacja w sektorze usługowym – poziom 49,5 punktu, po trzech odczytach powyżej 50, oznacza stagnację. Spadają także sprzedaż detaliczna, inwestycje oraz dochody Rosjan. Wysokie stopy procentowe utrzymywane przez bank centralny oraz umocnienie się rubla mają pozytywny wpływ na ścieżkę inflacji. W czerwcu ceny wzrosły o 15,3% w porównaniu z zeszłym rokiem, ale w okresie kwiecień-czerwiec już tylko o 4,4% w stosunku rocznym. Cztery obniżki stóp procentowych wprowadzone przez bank centralny wydają się zatem uzasadnione.

Po osiągnięciu minimum na początku roku i wzroście o ponad 40% do 60 USD na baryłkę w maju i czerwcu, cena ropy w ostatnich tygodniach znów spadła o niemal 20%. Gospodarka Rosji jest silnie uzależniona od wpływów z eksportu surowców energetycznych, stąd ostatnie spadki ich cen powodują dalszą presję na finanse państwa i przedsiębiorstw z branży wydobywczej. Pod koniec czerwca Unia Europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji do końca stycznia 2016 roku. Dotykają one przede wszystkim przedsiębiorstw z sektora obronnego, wydobycia ropy i gazu ziemnego oraz banków. Unia zagroziła także, że sankcje mogą być rozszerzone, jeśli Rosja nie będzie wywiązywać się z uzgodnień zawartych w lutym br. w Mińsku i nie użyje swych wpływów by powstrzymać eskalację przemocy na wschodzie Ukrainy.

Jednym najważniejszych czynników ryzyka inwestycyjnego w Rosji „od zawsze” jest ryzyko nieposzanowanie prawa własności, w tym do własności akcji. Na własnej skórze przekonali się o tym akcjonariusze Jukosu, którego aktywa w 2004 r. zostały skonfiskowane w wyniku oskarżeń o niepłacenie podatków. Po ponad 10-letniej batalii w sądach arbitrażowych, byłym akcjonariuszom Jukosu przyznano odszkodowanie w wysokości 50 mld USD. W czerwcu tego roku władze w Belgii i Francji przystąpiły do zajmowania rachunków bankowych oraz nieruchomości należących do Federacji Rosyjskiej oraz rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. Szacuje się, że to zajęte aktywa mogą przynieść ok. 2 mld USD. Choć to niewielka część przyznanego akcjonariuszom odszkodowania, to można mieć nadzieję, że takie działania spowodują, że władze w Rosji będą nieco bardziej skłonne przestrzegać prawa międzynarodowego.

Indeks giełdy rosyjskiej Micex zyskał w pierwszej połowie roku ponad 18%, co w połączeniu z umocnieniem się rubla o 4%, dało niemal 24% zysku - drugi najlepszy wynik po indeksie giełdy w Szanghaju. Wyceny według wskaźników fundamentalnych plasują ten rynek pośród trzech najtańszych rynków na świecie, ale jest to odzwierciedleniem ryzyka politycznego i uzależnienia gospodarki od zmiennych i spadających w ostatnich miesiącach surowców.

Wykres 1. MICEX – ostatnie 10 lat

Źródło: Stooq.pl

Podsumowując, inwestycje w Rosji mogą zachęcić inwestorów niskimi wycenami, ale realizacja ponadprzeciętnych zysków jest uzależniona od stabilizacji geopolitycznej, a w szczególności od rozwiązania problemu wschodniej Ukrainy, co pozwoliłoby na normalizację relacji z Unią Europejską.

Maciej Kołodziejczyk, zarządzający funduszami Investors TFI

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 37902 )
Array ( [docId] => 37902 )

Array ( [docId] => 37902 )