Po posiedzeniu FOMC EUR/USD testuje kluczową strefę wsparcia

Kategoria: Giełda
Data: 31-10-2013 r.

Posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku było idealną okazją do przetestowania nastrojów na rynku, gdyż w najnowszym oświadczeniu Rezerwa Federalna w zasadzie na razie zachowała "ciszę radiową". W nowym oświadczeniu usunięto sformułowania dotyczące "pogorszenia się warunków finansowych" i związanych z nimi obaw, spowodowanych znacznym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji.

Monetarna heroina

 

Oczywiście powodem jest rajd, który nastąpił w obligacjach po wycofaniu się przez Fed we wrześniu z obietnicy ograniczenia luzowania ilościowego. Przypomina to też o strachu Rezerwy przed własnym cieniem rzucanym na rynek oraz o obawie, czy jest ona w stanie kiedykolwiek odciąć dopływ monetarnej heroiny, nie powodując przy tym krótkoterminowych, zgubnych konsekwencji dla zaufania rynku. Ponadto w oświadczeniu w bardzo niewielkim stopniu zmieniono sformułowania dotyczące gospodarkę: dodano spostrzeżenie, że ożywienie na rynku nieruchomości „w ostatnich miesiącach nieco spowolniło".

Co dalej

Łatwo było spodziewać się przynajmniej chwilowej zwyżki dolara amerykańskiego i wyprzedaży w aktywach ryzykownych bezpośrednio po mało istotnym posiedzeniu FOMC. Za to teraz będzie ciężko – przed nami próba rozpoznania, czy rynek wystarczająco mocno wierzy w kontynuację wsparcia wynikającego z dotychczasowego trybu funkcjonowania rynku, w którym nie obawiano się ograniczenia QE, i czy nadal będzie z zapałem inwestować w rynki aktywów, bo jak okiem sięgnąć, wszędzie rozciąga się ocean płynności.

Najważniejsze dane ekonomiczne

Japonia – wskaźnik Markit/JMMA Manufacturing PMI w październiku wzrósł do 54,2 pkt. z 52,5 pkt. odnotowanych we wrześniu.

Nowa Zelandia – w październiku zaufanie wśród przedsiębiorstw wg ANZ wyniosło 53,2 pkt. wobec 54,1 pkt. odnotowanych we wrześniu.

Nowa Zelandia – prognozy aktywności wg ANZ w październiku wyniosły 47,1 pkt. wobec 45,2 pkt. odnotowanych we wrześniu.

Wielka Brytania – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK w październiku wyniósł -11 pkt. wobec przewidywanych -8 pkt. i -10 pkt. we wrześniu.

Australia – liczba pozwoleń na budowę we wrześniu wyniosła +14,4% m/m i +18,6% r./r. w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +2,8%/+1,2% oraz z +11,1% odnotowanymi w sierpniu.

Niemcy – sprzedaż detaliczna we wrześniu spadła o -0,4% m/m i wzrosła +0,2% r./r. wobec przewidywanych odpowiednio +0,4%/+1,1% oraz +0,4% r./r. odnotowanych w sierpniu.

Niemcy – wskaźnik zaufania konsumentów wg GfK na listopad wyniósł 7,0 pkt. wobec przewidywanych 7,2 pkt. i 7,1 pkt. odnotowanych w październiku.


John J Hardy
, Saxo Bank


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24945 )
Array ( [docId] => 24945 )