Polskie obligacje skarbowe inwestorzy zagraniczni zamieniają na akcje

Kategoria: Giełda
Data: 27-09-2013 r.

Polskie obligacje skarbowe przestają interesować inwestorów zagranicznych. Zamiast nich, zaczynają coraz mocniej skłaniać się do zakupu akcji. Nie wiadomo jeszcze, czy to chwila zmiana czy początek dłuższego trendu

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w przypadku polskich obligacji skarbowych w czerwcu przewaga sprzedaży nad kupnem wyniosła aż 2,8 mld dolarów. Poprzednia tak duża ucieczka kapitału z naszego rynku miała miejsce w czasie największego nasilenia kryzysu na rynkach finansowych (październik 2008 r.).

Rentowność polskich obligacji skarbowych

Od początku 2011 r. aż do jesieni 2012 r. obniżała się powoli rentowność polskich obligacji skarbowych (z 6,3 proc. do 5 proc.). W maju tego roku rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła do rekordowego poziomu 3 proc. Jednakże już w czerwcu rentowność znów skoczyła do poziomu 4,56 proc.

Polskie akcje lepsze od obligacji skarbowych

W tym samym czasie inwestorzy zagraniczni mocno zainteresowali się polskimi akcjami. Przewaga kupna nad sprzedażą wyniosła aż 670 mln dolarów (najwyższy poziom od dwóch lat). Z dotychczasowych obserwacji wynika, że gwałtowny wzrost zainteresowania zagranicy polskimi akcjami z reguły na charakter krótkotrwały, w przeciwieństwie do obligacji skarbowych. Dodatnie saldo transakcji polskimi akcjami rzadko utrzymuje się dłużej niż przez trzy-cztery miesiące.


Słabnący WIG20

Nie zawsze też wzmożone zainteresowanie zagranicy polskimi akcjami oznacza trwały wzrost na rynku akcji. WIG20 od początku tego roku do końca kwietnia zanotował zniżkę o ponad 13 proc.

Saldo zakupów akcji i obligacji przez inwestorów zagranicznych (w mln USD)Roman Przasnyski
, Open Finance


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24896 )
Array ( [docId] => 24896 )