Rynek amerykański osiąga kolejne szczyty

Kategoria: Giełda
Data: 18-11-2013 r.

Sprzyjające odczyty wskaźników makroekonomicznych napływające ze Stanów Zjednoczonych (lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy) oraz gołębie wypowiedzi nowej prezes FED, oddalające perspektywę ograniczenia luzowania polityki monetarnej, dały rynkowi impuls wzrostowy.

W ubiegłym tygodniu, gdy rynek amerykański osiągnął kolejne szczyty (indeks Standard&Poor’s 500 zyskał 1,6%), najbardziej spektakularny wzrost zaliczył rynek japoński osiągając 7,7% wzrost – jest to najwyższa tygodniowa stopa zwrotu indeksu Nikkei 224 od czterech lat. Tutaj zadecydowały oczywiście wypowiedzi Janet Yellen oraz osłabienie się jena do dolara, co sprzyja japońskim eksporterom. Choć japońscy analitycy wskazują na zbyt szybki wzrost kursów w stosunku do rzeczywistych danych finansowych firm, zagraniczni inwestorzy wciąż zwiększają swoje zaangażowanie na tym ryku.

 

Dodatkowym sprzyjającym impulsem dla rynków będzie poluzowanie polityki jednego dziecka przez władze Chin oraz 60 innych punktów reformy, dających więcej wolności gospodarczej obywatelom (płynny kurs juana, uwolnienie stóp procentowych czy też możliwość zakładania prywatnych banków).

Transakcje lotnicze i telekomunikacyjne

Na rynku polskim i europejskim mieliśmy kilka ciekawych przypadków związanych z konkretnymi spółkami. Na targach lotniczych w Dubaju linie lotnicze Emirates złożyły zamówienia na samoloty o wartości 140 miliardów dolarów – dla porównania łączna wartość aktywów trwałych Air France, KLM, Iberii, British Airways, Lufthansy, Easyjet oraz Ryanair to 50 miliardów dolarów. Istotnie mniejszą lecz niewątpliwie ciekawą transakcją jest przejęcie Polkomtela przez Cyfrowy Polsat.

Mimo, że na pierwszy rzut oka analitycy oceniają wskaźniki wyceny na fair, to jednak podkreślają swoje obawy o poziom zadłużenia w Polkomtelu. Rynek zdaje się podzielać obawy analityków – kurs Polsatu spadł 8%, jednakże równocześnie wspomniany poziom wyceny Polkomtela wywindował kurs TPSA do poziomów z początku roku.

Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,1%. Motorem wzrostów był tym razem WIG20 (1,5%) napędzany przez spektakularne odbicie Eurocash’u (15,4% wzrostu). Ogólnie spółki pokazują wyniki zgodne z oczekiwaniami lub nieco lepsze, natomiast zdarzają się i negatywne zaskoczenia.

Tak było w przypadku Azotów Tarnów, które straciły 5,6%, ciągnąc za sobą prawie cały sektor chemiczny (WIG chemia -2,5%). W tym przypadku jedynym sprawiedliwym okazał się Ciech (0,8%) z wynikami lepszymi od oczekiwań oraz dobrymi perspektywami dla rynku sody w przyszłym roku. Hamulcowym dla wzrostów WIG20 pozostaje KGHM, który zmaga się ze spadającymi cenami miedzi oraz srebra.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24970 )
Array ( [docId] => 24970 )