Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii wzrosła po raz pierwszy od ponad 3 lat 

Kategoria: Giełda
Data: 03-11-2013 r.

We wrześniu po raz pierwszy od 40 miesięcy hiszpańscy sprzedawcy detaliczni odnotowali wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym. Sprzedaż wzrosła o 2,2%, co pokazuje, że czwarta co do wielkości gospodarka strefy euro robi postępy.  


Po ponad trzech latach ujemnego przyrostu sprzedaży w ujęciu rocznym, we wrześniu hiszpańscy detaliści wreszcie odnotowali postęp. Po skorygowaniu o liczbę dni pracy i inflację sprzedaż wzrosła o 2,2% w ujęciu rok do roku, co stanowi pierwszy wzrost od czerwca 2010 r., kiedy to sprzedaż wzrosła o 0,9%. Był to jeden z zaledwie dwóch miesięcy, w których wzrost był dodatni; potem w Hiszpanię uderzył kryzys zadłużenia państwowego.

Sprzedaż sezonowa w Hiszpanii

Raport za wrzesień stanowi potwierdzenie obserwowanej od kilku miesięcy poprawy sytuacji. Istnieją jednak powody do ostrożności przy ocenie, jeśli nie samej zmiany, to przynajmniej jej tempa. We wrześniu 2012 r. hiszpański rząd podniósł zasadniczą stawkę podatku od wartości dodanej o całe 3 punkty procentowe do 21% (podniósłszy ją uprzednio o 2 punkty procentowe w 2010 r.). Nie był zaskoczeniem fakt, że podwyżka ta stłumiła sprzedaż we wrześniu 2012 r., kiedy to spadła ona o 11,1% (według Eurostatu Hiszpania nie koryguje sezonowo swoich danych dotyczących sprzedaży).

 
Źródło: Saxo Bank

Sprzedaż detaliczna

Duży spadek w oczywisty sposób stwarza pozytywny efekt bazy dla tegorocznych wrześniowych danych w ujęciu rok do roku, dlatego też w najbliższych kilku miesiącach roczny wzrost będzie słabszy w porównaniu z wrześniem. Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii jest na dobrej drodze, ale być może wrzesień odmalował zbyt jasny obraz ożywienia.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24947 )
Array ( [docId] => 24947 )

Array ( [docId] => 24947 )