Szekspirowskie wiedźmy nad kotłem pełnym baniek

Kategoria: Giełda
Data: 05-12-2013 r.

Zdanie, które w oryginale brzmi „double, double toil and trouble” (z „Makbeta” Williama Szekspira), a nie – jak się powszechnie uważa – „bubble, bubble...” – może być poetyckim podsumowaniem tego, co dzieje się na rynkach. Ostatnimi czasy na szeroko pojętym rynku coraz częściej pojawiają się głosy przestrzegające nas przed spekulacyjną bańką.

Wyceny indeksów biją historyczne rekordy niemal każdego dnia (jeśli nie kilka razy dziennie), ceny akcji niektórych spółek przebijają sufit co drugi dzień, spółki technologiczne trafiają na giełdę bez żadnego modelu generowania przychodów (nie mówiąc już o faktycznych, namacalnych przychodach), na ich akcje zapisuje się ponad 10 razy więcej chętnych, niż wynosi liczba samych akcji, a luźna polityka pieniężna najwyraźniej ulega jeszcze większemu poluzowaniu.

 

Doszliśmy do stanu, w którym mamy bańkę nie na jednym rynku, ale praktycznie na wszystkich. Nasuwa się więc oczywiste pytanie: kiedy ta bańka pęknie? Pytanie może i jest oczywiste, ale odpowiedź – niestety już nie.

Wynika to z prostego faktu, że nie ma już nic, co by zszokowało uczestników rynku na tyle, by zmusić ich do działania. Nic, co by wzbudziło ten strach, który tak często wymienia się jako drugą stronę medalu zwanego chciwością. Uczą nas, że strach i chciwość to kamienie węgielne kapitalistycznego modelu gospodarczego i rynku, który dzięki niemu powstaje. Kwestia chciwości jest oczywista, a przy obecnej wycenie indeksu S&P 500 nawet nie trzeba kolejnych przykładów.

Być rozważnym oznacza inwestować mądrze w oparciu o wyceny i zimne, twarde fakty. W dzisiejszych czasach inwestować mądrze oznacza płacić każdą proponowaną cenę sprzedaży, (z pozoru) ufając przekonaniu, że dzisiejszy szczyt to nic więcej, jak jutrzejszy dołek.

Krach się zbliża, ale wszelkie „jak” i „dlaczego" to nic więcej, jak tylko zgadywanki.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33180 )
Array ( [docId] => 33180 )