Fundusze private equity

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 17-10-2012 r.

Fundusze private equity to w dosłownym tłumaczeniu fundusze własności prywatnej. Środki, które związane są z tego typu funduszami inwestycyjnymi najczęściej lokowane są w udziałach lub akcjach spółek, które nie są notowane na publicznym rynku papierów wartościowych.

Inwestycje w spółki

Nastawione na zyski fundusze private equity zarabiają głównie dzięki temu, że najpierw inwestują w poprawę i wzmocnienie bilansu kupionej spółki, a później sprzedają. Działalność tego typu można opisać w kilku krokach. Mechanizm ich działania jest wbrew pozorom bardzo prosty. Najpierw wyszukują odpowiednią spółkę, przejmują ją, podnoszą jej wartość wykorzystując własny kapitał, a następnie sprzedają ją z zyskiem. Jednak inwestycje w spółki to nie wszystko. Fundusze własności prywatnej mogą być również wykorzystywane na rozwój nowych produktów i technologii oraz na zwiększenie kapitału obrotowego.

Zalety funduszy własności prywatnej

Dzięki temu, że fundusz private equity nie koncentruje się na teraźniejszości, zyskuje wiele plusów. Do jego zalet możemy zaliczyć m.in. elastyczne podejście do ryzyka. Fundusz będący jednocześnie współwłaścicielem ma otwartą drogę w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań oraz ma odwagę podejmowania decyzji, co do przyszłości przedsiębiorstwa w przeciwieństwie np. do działającego zachowawczo banku. Co równie istotne, fundusz private equity dodaje przedsiębiorstwu wiarygodności i może działać pozytywnie na wizerunek firmy na arenie międzynarodowej.

Jedna wada funduszy private equity

Pomimo wielu zalet fundusze, o których mowa mają jedną, znaczącą wadę. Nie są one dostępne dla przeciętnego człowieka. Aby przejmować spółki lub nabywać udziały niebędny jest pokaźny kapitał. Ponieważ środki, które są potrzebne często opiewają na wysokie kwoty większość tego rodzaju funduszy nastawiona jest na inwestorów instytucjonalnych posiadających zdolność do tego, by inwestować nierzadko miliony.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24895 )
Array ( [docId] => 24895 )