Rosnące kursy walut – czy czeka nas stabilizacja?

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 13-01-2022 r.

Sytuacja gospodarcza na świecie w ostatnich miesiącach nie napawa optymizmem. Mamy do czynienia z kryzysem popandemicznym, rosnącą inflacją i umacnianiem oraz osłabianiem się poszczególnych walut. Aktualnie kursy walut, tych głównych w stosunku do złotówki są na dosyć wysokich poziomach. Pod koniec listopada notowania walut pokazywały szczyty na takich parach jak EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, GBP/PLN. Jednak prognozy ekspertów nie przewidują poprawy w najbliższym czasie. Być może podwyżka stóp procentowych przez naszą rodzimą RPP w perspektywie długofalowej przyniesie lepsze sygnały za jakiś czas.

Bieżące kursy walut biją rekordy

Nie ma dnia bez doniesień o kolejnych zmianach na notowaniach walut. Patrząc na wykresy, nie wygląda to dobrze. Do tego wszystkiego dochodzą rosnące ceny prądu, ropy i innych surowców. Kursy walut takich jak euro i dolar doszły do poziomów niewidzianych od wielu lat. Słabość naszej krajowej waluty nie pomaga, jednak dane makroekonomiczne nie wyglądają najgorzej. Eksperci przewidują, że do końca roku nie mamy się nastawiać na niższe kursy walut. Wiele zależy od sytuacji pandemicznej na świecie oraz działań bankierów centralnych.

Notowania walut online, a te w kantorach stacjonarnych

Ci, którzy poszukują oszczędności na zakupie walut, nie od razu znajdą najkorzystniejsze ceny. Pierwszą myślą, kiedy chcemy szybko wymienić środki jest kantor stacjonarny. Jednak placówki tego typu cechują się właśnie wyższymi cenami. Wszystko zależy od spreadu, czyli różnicą między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty – im niższy, tym lepiej dla kupującego. Warto również sprawdzić notowania walut online, ponieważ zwykle kantory internetowe poprzez brak konieczności obsługi gotówki mogą zaproponować korzystniejsze ceny. Istnieją również społecznościowe platformy wymiany walut online, które oferują wymianę bez spreadu np. serwis https://www.walutomat.pl/kursy-walut/, który umożliwia podgląd aktualnych kursów walut, są one aktualizowane co kilka sekund. W tym serwisie użytkownicy sprzedają i kupują waluty od siebie nawzajem, co pozwala zoptymalizować koszty wymiany środków.

Czy kursy walut, kiedyś wrócą do dawnych poziomów?

Sytuacja na rynkach jest dynamiczna. Kursy walut zależą od siły danej waluty. Polska złotówka przeżywała momenty słabości, jednak decyzja o podniesieniu stop procentowych będzie skutkować w przyszłości umocnieniem naszej waluty. Dla jednych wysokie notowania walut są dobrym zjawiskiem, jak np. dla eksporterów, natomiast dla importerów wręcz przeciwnie. Czy nowy rok przyniesie nam zmiany na wykresach walut? Aktualnie eksperci są w swoich prognozach niejednoznaczni.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41286 )
Array ( [docId] => 41286 )