Inwestycja w monety – co kupować, na co uważać

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Moneta "25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II" w dniu emisji kosztowała 940 zł, dziś warta jest ok. 4.000 zł. Moneta "Jelonek Rogacz" w dniu emisji kosztowała 45 zł, dzisiaj trudno ją nabyć poniżej 1300 zł. Za monetę "Sokół Wędrowny" w kasie płacono 91 zł i jeszcze tego samego dnia sprzedawano ją po ok. 250 zł. Przykładów jest wiele. Dlatego warto zainteresować się inwestycją w monety.

Obecnie po bardzo dynamicznych wzrostach cen z przełomu 2007/08 kiedy monety drożały o 20% tygodniowo, rynek numizmatyczny ostudził się. "Ceny złotych monet od punktu kulminacyjnego, czyli górki inwestycyjnej, która przypadła na luty 2008 r. spadły o 15-20%. Srebrne potaniały nawet o 45%. Warto to wykorzystać" - mówi Tomasz Witkiewicz, ekspert rynku numizmatycznego. "Z perspektywy czasu może okazać się, że to właśnie obecny czas był idealną okazją do rozpoczęcia inwestycji w monety" - dodaje.

"Ryzyko strat w przypadku długoterminowego inwestowania w monety, gdy tworzymy zbiór z planem przechowywania go przez czas długi, jest natomiast minimalne, niezależnie od tego, czy kupujemy nowe emisje czy też monety z wtórnego rynku" - twierdzi Jarosław Dutkowski, prezes Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych.

Warte uwagi inwestorów są monety złote i srebrne. Te pierwsze wydawane są w nominałach 100- i 200-złotowych. Monety srebrne pojawiają się jako 10- i 20- złotówki. Spotkać możesz się również z monetami Nordic Gold o nominale 2 zł. Pamiętaj jednak, że monety Nordic Gold nie mają w sobie ani krzty złota. Jest to stop kilku metali, więc nazwa może niektórych zmylić.

Gdzie kupować monety

Monety kolekcjonerskie możesz kupić w NBP (na aukcjach internetowych organizowanych w serwisie aukcyjnym NBP), sklepach numizmatycznych lub za pośrednictwem Internetu.

 

Warunkiem udziału w aukcjach NBP jest założenie konta w serwisie. W tym celu musisz wypełnić formularz rejestracji dostępny w serwisie i przesłać go pocztą razem z kopią dokumentu tożsamości na adres: Narodowy Bank Polski, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa z dopiskiem "Kolekcjoner". Możesz również udać się do najbliższego oddziału okręgowego NBP i tam założyć konto.

Ogłoszenia o planowanych aukcjach są publikowane z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. NBP podaje w nich m.in. cenę wywoławczą, maksymalną oraz dopuszczalny skok cenowy. Każda aukcja trwa 3 dni, w trakcie których możesz złożyć maksymalnie 5 ofert zawierających liczbę monet oraz cenę jednostkową. Po zakończeniu aukcji zostanie ustalona cena ostateczna sprzedaży monety, a Ty zostaniesz poinformowany o liczbie uzyskanych monet, ich cenie i terminie odbioru.

W jakie monety inwestować

Inwestując monety powinieneś pamiętać, że ważny jest przede wszystkim nakład. Jeśli interesują Cię monety srebrne powinieneś wybierać tylko te z nakładami poniżej 60 tys. sztuk. W przypadku monet złotych warte uwagi są te z nakładami poniżej 8 tys. sztuk.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Większość znajomych optuje za złotem, ja jednak zdecydowałam się na srebrne monety z mennicazlota.pl, jedna uncja z kolekcji Filharmoników. Dopiero zaczynam, ale w przyszłości planuję rozszerzyć inwestycje.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24849 )
Array ( [docId] => 24849 )