Jak kupić monety na aukcjach internetowych organizowanych przez NBP

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Srebrne i złote monety oraz banknoty kolekcjonerskie emitowane przez Narodowy Bank Polski są sprzedawane od 2010 r. na aukcjach internetowych organizowanych w serwisie Kolekcjoner - www.kolekcjoner.nbp.pl. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w aukcji.

W aukcjach internetowych może uczestniczyć, każdy kto jest zainteresowany zakupem monet lub banknotów, a więc zarówno indywidualny inwestor jak i firma.

Warunkiem udziału w aukcjach NBP jest założenie i aktywacja konta w serwisie. W tym celu musisz wypełnić formularz rejestracji dostępny w serwisie i przesłać go pocztą razem z kopią dokumentu tożsamości na adres: Narodowy Bank Polski, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa z dopiskiem "Kolekcjoner". Możesz również udać się do najbliższego oddziału okręgowego NBP i tam założyć konto.

Ogłoszenia o planowanych aukcjach są publikowane z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem. NBP podaje w nich m.in. cenę wywoławczą, maksymalną oraz dopuszczalny skok cenowy, czyli minimalną wartość, o jaką użytkownik może zmieniać cenę przy składaniu ofert (np. 1 zł).

Każda aukcja trwa 3 dni, w trakcie których możesz złożyć maksymalnie 5 ofert zawierających liczbę monet lub banknotów oraz cenę jednostkową. Dla poszczególnych grup użytkowników - tzn. dla kolekcjonerów indywidualnych oraz klientów instytucjonalnych - obowiązują odrębne limity liczbowe.

Po zakończeniu aukcji, na podstawie złożonych ofert, zostanie ustalona cena ostateczna sprzedaży monety lub banknotu, a Ty zostaniesz poinformowany o liczbie uzyskanych monet lub banknotów, ich cenie i terminie odbioru.

 

Uzyskane na aukcji monety lub banknoty będziesz mógł odebrać osobiście w oddziale okręgowym NBP, wskazanym w momencie przystępowania do aukcji. Płatność musi być dokonana w chwili ich odbioru. Użytkownicy instytucjonalni dokonują płatności przelewem na konto wskazane w mailu przesłanym po zakończeniu aukcji. Monety lub banknoty mogą odebrać po dokonaniu płatności, we wskazanym oddziale okręgowym NBP lub w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, a chcą wziąć udział w aukcji mogą składać zlecenia u pracowników oddziałów okręgowych NBP, w specjalnie wyznaczonych do tego okienkach bankowych.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24865 )
Array ( [docId] => 24865 )