Konto oszczędnościowe zamiast lokaty

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 17-10-2012 r.

Konto oszczędnościowe może być dobrą propozycją przede wszystkim dla tych, którzy chcą wypłacać zdeponowane pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Jeśli wolisz zarobić więcej i masz czas - zainwestuj w lokaty.

Lokata i co dalej

Dla większości, która chce zarabiać na własnych oszczędnościach podstawowym sposobem inwestowania pieniędzy są lokaty. Należy jednak pamiętać o tym, że, dają one możliwość wypracowania wyższych zysków, ale dopiero wtedy, gdy zainwestujemy na dłuższy czas. Ich podstawową wadą jest to, iż z powodu jej wcześniejszego zerwania stracimy wypracowane wcześniej odsetki.

Przy wyborze lokat inwestor powinien również zdecydować o jej formie. Musi wiedzieć, czy preferuje stałe czy zmienne oprocentowanie. W przypadku pierwszego rozwiązania wiemy, jaki będzie zysk. Przy lokatach ze zmiennym oprocentowaniem, wysokość odsetek jest zależna od stóp procentowych.

A może jednak konto

Rachunek oszczędnościowy w przeciwieństwie do lokat jest bardzo elastyczny. Powinni go wybierać ci inwestorzy, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi środkami. Dzięki wspomnianej elastyczności właściciel rachunku może w dowolnej chwili wypłacić zgromadzone na koncie środki bez utraty wypracowanych odsetek. Obecnie banki coraz częściej wprowadzają jednak dodatkowe warunki, które obniżają atrakcyjność tego typu rozwiązań. Są to m.in dodatkowe opłaty czy oprocentowanie naliczane jedynie od nadwyżki wpłaconych środków.

Co wybrać, rachunek oszczędnościowy czy lokatę

Porównanie rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych nie jest łatwe, gdyż oba te rozwiązania kierowane są do różnych grup klientów. Zanim zdecydujemy się na któryś z tych produktów powinniśmy skoncentrować się na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Przede wszystkim należy porównać wysokość oferowanego przez bank oprocentowania i zapoznać się ze szczegółami oferty.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24907 )
Array ( [docId] => 24907 )