Miedź znów drożeje, złoto też

Data: 27-02-2015 r.

W czwartek 26 lutego na rynkach surowcowych dominowała strona podażowa – a przynajmniej taki wniosek można wysnuć patrząc na wczorajszą zniżkę indeksu CRB o 1,34%. Spadek ten wynikał jednak przede wszystkim z przeceny ropy naftowej, która zniwelowała środową zwyżkę. 

Tymczasem ceny metali oraz wielu towarów rolnych zakończyły czwartkową sesję na plusie.

Obawy o podaż miedzi w Chile

Tak było m.in. z notowaniami miedzi. Wczoraj cena tego surowca w USA wzrosła o 2%, kontynuując tym samym ciąg zwyżek w tym tygodniu. Ogólnie cały kończący się już miesiąc można uznać za wyjątkowo udany na rynku miedzi. Wprawdzie dzisiaj cena tego metalu delikatnie spada, jednak jeśli utrzyma się w obecnych okolicach do końca dnia, to luty będzie miesiącem największego wzrostu cen miedzi od września 2012 r.

Powodów wzrostu cen miedzi w ostatnim czasie było kilka. Wielu traderów wymienia przede wszystkim tzw. short covering, czyli zamykanie krótkich pozycji na rynku tego metalu (których zresztą było bardzo dużo). Z kolei w ostatnich dniach ważnym czynnikiem stał się powrót Chin na globalny rynek finansowy po tygodniowych obchodach Nowego Roku Księżycowego w tym kraju.

Jednak dodatkową kwestią, która w ostatnich tygodniach zaczęła przyciągać uwagę inwestorów, są także potencjalne problemy po stronie podaży miedzi. Przez ostatnich parę miesięcy niepokojące informacje napływały z Chile. Kraj ten, będący największym na świecie producentem miedzi, boryka się bowiem z uciążliwymi suszami. Są one poważnym problemem dla sektora wydobywczego, który potrzebuje dużych ilości wody, by funkcjonować.

W rezultacie, pod znakiem zapytania stoi tegoroczna prognozowana nadwyżka na rynku miedzi. Mimo że w ostatnim czasie uruchomione zostały nowe projekty wydobywcze (takie jak np. Sierra Gorda spółki KGHM), to napotykają one trudności związane ze strajkami pracowników lub infrastrukturą. Z kolei starsze kopalnie miedzi coraz szybciej się wyczerpują. Bieżący rok może być więc na rynku miedzi całkiem dobry pod względem cen, ponieważ choć produkcja jest spora, to może być rozczarowująca w porównaniu z prognozami sprzed kilku miesięcy.

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne

 


Dobry tydzień na rynku złota

Tak czy inaczej, sytuacja na rynku złota jest optymistyczna, w porównaniu do poprzednich tygodni. Cena tego kruszcu spadała przez ostatni miesiąc – i dopiero ten tydzień prawdopodobnie przerwie czterotygodniowy ciąg zniżek cen złota. Tak czy inaczej, obecną zwyżkę wciąż należy traktować jako korektę wzrostową w dłuższym trendzie spadkowym.

Powrót Chin na rynek złota, chociaż pomógł stronie popytowej na rynku tego kruszcu, to jednak pozostaje dość rozczarowujący z punktu widzenia wielkości popytu na złoto. Zresztą, ostatnie miesiące pokazywały, że chiński popyt na ogół szczególnie się ożywia dopiero po zejściu cen złota poniżej 1200 USD za uncję. Niewykluczone, że po obecnej korekcie wzrostowej, cena kruszcu zejdzie w te tereny. Psychologiczna bariera 1200 USD za uncję pozostaje najbliższym technicznym wsparciem.

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36634 )
Array ( [docId] => 36634 )