Na co zwrócić uwagę inwestując w diamenty

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Zaletą inwestowania w kamienie szlachetne, podobnie jak w przypadku pozostałych sposobów alternatywnego inwestowania pieniędzy, jest ich słabszy związek z globalną koniunkturą gospodarczą. Tak naprawdę wartość kamienia i ewentualny zysk ze sprzedaży zależy jedynie od jego cech indywidualnych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup brylantów, czy to w formie inwestycji, czy na prezent, powinieneś wiedzieć, dlaczego 2 podobnej wielkości kamienie mogą mieć zupełnie inną cenę. O wartości każdego z nich decyduje tajemniczo brzmiące "4C".

Co oznacza 4C

Jest zespół 4 czynników określających cenę brylantu - Carat, Colour, Clarity, Cut.

Carat (Masa)

Karat to jednostka masy używana do określania wielkości kamieni szlachetnych. W odniesieniu do innych jednostek masy 1 ct odpowiada 0,2 g. Chociaż wielkość diamentu jest najbardziej oczywistym czynnikiem określającym jego wartość, to 2 diamenty tej samej wielkości mogą mieć zupełnie odmienną wartość ze względu na pozostałe kryteria jakości.

Colour (Barwa)

Przez barwę diamentu rozumiemy względny brak zabarwienia lub zabarwienie. Najbardziej cenione i najdroższe są brylanty białe, o niemalże nieuchwytnym błękitnym blasku, biorącym się ze zdolności diamentu do koncentrowania światła UV. Najczęściej występują diamenty o odcieniu żółtawym, dlatego ocena barwy diamentu bazuje na stopniowaniu nasycenia barwą żółtą.

Clarity (Czystość)

Diamenty są najczystszą krystaliczną formą węgla. Powstają z węgla krystalizującego się pod ogromnym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w magmie wulkanicznej, co może powodować inkluzje (wrostki) w kamieniu. Wrostki mogą mieć różną barwę: bezbarwne, czarne, brązowe, zielone itp. Niektóre cechy są bardziej widoczne gołym okiem, inne mniej, i ten czynnik jest uwzględniany przy ocenie wartości kamienia.

 

Jeśli ślad działania przyrody czy naturalne niedoskonałości są bardzo duże lub intensywne w kolorze, może to wpływać negatywnie na blask brylantu. Idealnie czysty diament to taki, w którym doświadczony rzeczoznawca przy użyciu tripletu (lupy o 10-krotnym powiększeniu) nie jest w stanie dostrzec żadnych inkluzji we wnętrzu kamienia.

Cut (Szlif)

Przez szlif rozumie się wszystko, co jest związane z obróbką kamieni - nadanie określonej formy i pokrycie całej powierzchni symetrycznymi płaszczyznami. Najbardziej rozpowszechniony jest szlif brylantowy. Prawdziwym pięknem diamentu jest jego zdolność odbijania światła, co czyni szlifowanie surowych klejnotów wysoce skomplikowanym procesem, wymagającymi ogromnych umiejętności.

Źródło: W.KRUK

Na co zwrócić uwagę

Informację o cenach diamentów można znaleźć w cenniku Rapaport Diamond Report. Inwestycji w brylanty najbezpieczniej jest dokonywać tylko w pewnych źródłach, czyli jubilerów o dobrej reputacji, wydających odpowiednie certyfikaty.

Każdy diament sprzedawany przez poważnego handlowca musi posiadać certyfikat, zawierający informacje o 4C, wystawiany przez dyplomowanych rzeczoznawców jubilerskich. Osoby te posiadają wszechstronną wiedzę gemologiczną, popartą dyplomami ukończenia szkoleń w HRD Antwerp Institute of Gemmology lub Deutsche Gemmologische Gesellschaft w Idar – Oberstein. Nazwiska tych osób znajdują się na liście rzeczoznawców rekomendowanych przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich.

Niektóre brylanty otrzymują również dodatkowo certyfikaty IGI, GIA, HRD, czyli niezależnych laboratoriów zajmujących się oceną diamentów. Certyfikat gwarantuje kupującemu jakość i stwierdza autentyczność nabywanego diamentu/brylantu.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24853 )
Array ( [docId] => 24853 )