W jaki sposób można zainwestować w wino

Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Aż 23 tys. dolarów kosztuje butelka najdroższego, zdatnego do picia wina Montrachet, Domaine de la Romanée-Conti, rocznik 1978. Aby zainwestować w wino nie trzeba jednak być na liście 100 najbogatszych Polaków. Na początek wystarczy 12 tys. zł.

W Polsce zainwestować w wino można za pośrednictwem firmy Wealth Solutions. Można kupić skrzynki już zabutelkowanego trunku lub wino w formie en primeur, czyli bardzo młode, mające kilka miesięcy, które w beczkach spędzi jeszcze ok. 2 lata. Po tym okresie zostanie rozlane do butelek i trafi na rynek. En primeur jest szansą na zakup wina na długo przed konsumentami, na początku wzrostu jego wartości.

Aby zainwestować w wino potrzeba co najmniej 2,5 tys. funtów, czyli ok. 12 tys. zł. Jest to suma, która pozwala na stworzenie portfela inwestycyjnego, zbudowanego z kilku skrzynek różnych win. Dzięki dywersyfikacji, inwestycja jest bardziej pewna, ponieważ nie wiążemy swoich zysków z wynikami tylko jednego trunku.

Przy zakupie wina powinieneś liczyć się z prowizją, która wynosi 10-15% oraz z opłatą za zarządzanie w wysokości 2,5% rocznie (liczona od kwoty wydanej na zakup wina). Dodatkowym kosztem jest też przechowywanie skrzynek w piwnicy i ubezpieczenie: 15 GBP/skrzynkę/rok . Wina będące przedmiotem inwestycji przechowywane są bowiem w renomowanych piwnicach w okolicy Londynu.

W każdym momencie możesz oczywiście zażądać, by Twoje wino zostało sprowadzone do Polski ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty takie jak transport i cło. Ponadto wino przechowywane w domu straci na wartości.

 

W każdym momencie możesz również wyjść z inwestycji i złożyć dyspozycję sprzedaży posiadanych trunków. Zostanie ona zrealizowana w najkrótszym możliwym czasie bez dodatkowych kosztów. Zachętą dla inwestorów jest brak "podatku Belki". Wino nie jest instrumentem finansowym, lecz towarem, więc zysk z jego sprzedaży nie jest opodatkowany. Jest jednak warunek - sprzedaż nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od zakupu.

Podstawą do określenia wartości wina na całym świecie jest skala Roberta Parkera w której wina są klasyfikowane w przedziale od 1 do 100 punktów. Jeśli wino posiada np. 98 punktów z pewnością możemy liczyć, że jego cena będzie rosła.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24851 )
Array ( [docId] => 24851 )