Zarabiaj w nocy - lokaty overnight

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 17-10-2012 r.

Ty śpisz, a Twoje pieniądze pracują i zarabiają. Tak w skrócie można opisać lokaty overnight. Jak wskazuje nazwa trwają tylko jedną noc. Z tego powodu nie da się na nich zarobić zbyt wiele.

Pieniądze na dzień dobry

Klasyczna lokata overnight otwierana jest z końcem jednego dnia, a zamykana z początkiem dnia następnego. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty. Lokaty te najczęściej mają charakter automatyczny. Wystarczy wcześniej złożyć dyspozycję w baku. Jeśli na koniec dnia roboczego na rachunku znajduje się określona minimalna kwota pieniędzy, bank utworzy z niej lokatę nocną. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie tego typu lokaty, warto zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale również na minimalną kwotę, jaka musi znajdować się na koncie. System ten stosowany jest najczęściej do lokowania dużych sum, a produkt dedykowany jest głównie przedsiębiorcom.

Overnight w praktyce

Jeśli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z oferty banku i chcemy zarabiać na lokatach overnight warto wiedzieć, jak właściwie funkcjonują tego rodzaju produkty. Bank przesuwa pieniądze, które chcemy zainwestować na okres jednej nocy z rachunku bieżącego firmy na rachunek lokat. Dzięki temu zabiegowi właściciel środków zachowuje płynność finansową, ponieważ pieniądze pracują wtedy, gdy nie są w zasadzie potrzebne. Gdy kładzie się spać są jeszcze na jego koncie, a gdy wstaje pieniądze wraz z odsetkami są już z powrotem.

Małe ryzyko, mały zysk

Niestety, ale lokaty nocne są najczęściej niskooprocentowane. Mały zysk to nic innego jak cena, którą płaci przedsiębiorca za to, że nie ryzykuje utraty odsetek z powodu np. zerwania lokaty przed czasem. Jednocześnie niższym oprocentowaniem banki rekompensują sobie, fakt iż pieniądze powierzone przez klientów nie są zamrażane na długi okres czasu, przez co nie mogą swobodnie nimi obracać. Pomimo tego, że na lokatach overnight nie da się wiele zarobić, warto wziąć pod uwagę to, że lepiej jest inwestować pieniądze nawet na jedną noc niż pozostawić je w tzw. bezruchu na nieoprocentowanym bieżącym rachunku firmowym.

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24901 )
Array ( [docId] => 24901 )