Jak najtaniej korzystać z karty kredytowej

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Nieumiejętne użytkowanie karty kredytowej może nam przynieść więcej strat niż korzyści. By ich uniknąć, wystarczy znajomość kilku prostych zasad, które pozwolą zredukować koszty i opłaty do minimum.

Karta za zero

Banki oferują kredytówki z różnym oprocentowaniem, okresem bezodsetkowym i wysokością opłat, warto więc dobrze przeanalizować ich ofertę. W przypadku najkorzystniejszych kart, oprocentowanie wynosi najwyżej kilkanaście procent, okres bezodsetkowy sięga 61 dni, a opłata za użytkowanie nie jest pobierana.

W tym wypadku darmowe korzystanie ma związek z aktywnością klienta. Bank może odstąpić od pobrania opłaty, jeśli właściciel karty będzie co miesiąc przeprowadzał transakcje na kwotę nie mniejszą od tej, która została ustalona. Podobnie może się stać, jeśli korzystamy z kredytówki z odpowiednią częstotliwością.

Śledź terminy i omijaj bankomaty

Przed dodatkowymi kosztami uchroni nas spłacanie należności w okresie bezodsetkowym. Jeśli tak się nie stanie, do pożyczonej kwoty dołożyć trzeba dodatkowych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent.

By nie przegapić terminu trzeba również pamiętać, że okres bezodsetkowy składa się z dwóch części - rozliczeniowej i prolongaty, czyli tak zwanego grace period.

Pierwsza wynosi zwykle 30 dni, druga od około 20 do 30 dni. Oznacza to, że jeśli przeprowadzimy transakcję pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, czyli na przykład na początku miesiąca, na spłatę pozostaje nam około 60 dni. Analogicznie, dokonując operacji dwa tygodnie później, okres spłaty ulega skróceniu.

Kolejnym sposobem na oszczędności jest unikanie wypłacania pieniędzy z bankomatów za pomocą karty kredytowej. Wybrana kwota nie podlega okresowi bezodsetkowemu i zawsze łączy się z pobraniem prowizji od jej wysokości.

Strzeż się kar

Jeśli jednak nie zdążymy oddać pieniędzy w terminie, wciąż możemy uniknąć dodatkowych konsekwencji. Wówczas należy jak najszybciej zwrócić wymaganą przez bank wartość zaciągniętego kredytu, wynoszącą zwykle około 5%. W tym wypadku odsetki zostaną doliczone tylko do pozostałej kwoty. W przeciwnym razie bank może na nas nałożyć dodatkową karę, która jest naliczana również, gdy przekroczymy limit zadłużenia. Część banków umożliwia także rozłożenie spłaty na raty, oprocentowane znacznie niżej niż w standardzie.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24980 )
Array ( [docId] => 24980 )