Jak radzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Karta kredytowa może nas uratować przed niespodziewanym wydatkiem lub pomóc ustabilizować domowy budżet, ale jej stosowanie wymaga dużej ostrożności. Każdy zakup wykonany kartą to pożyczka, którą prędzej czy później będziemy musieli spłacić.

Bez odsetek i bez stresu

Podstawą rozsądnego korzystania z karty jest bieżąca spłata należności w okresie bezodstetkowym. Wówczas oddajemy wyłącznie kwotę, którą pożyczyliśmy, dzięki czemu unikamy wysokich odsetek.

Okres bezodsetkowy trwa zwykle około 60 dni, przy czym należy pamiętać, że okres spłaty zależy od tego, kiedy dokonaliśmy transakcji. Zakładając, że zrobiliśmy to na początku okresu rozliczeniowego, dług musimy oddać w ciągu wspomnianych dwóch miesięcy, jednak im później to nastąpi, tym mniej czasu nam pozostaje.

Strategia na długi

Gdy jednak nie uda nam się spłacić karty w terminie, musimy liczyć się z odsetkami, które wynosić mogą nawet 24%. Banki nie wymagają natychmiastowej spłaty całego długu, a jedynie kwoty minimalnej, która wynosić może od 5% do 10% zadłużenia. Wówczas możemy nadal korzystać z karty, jednak nasz dług obudowany sporymi odsetkami będzie rósł.

 

W tej sytuacji jesteśmy o krok od wpadnięcia w spiralę zadłużenia, której można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić długu w całości, uregulujmy kwotę minimalną i nie używajmy karty do momentu spłaty długu. Kredytówkę spłacajmy regularnymi, miesięcznymi wpłatami, najlepiej nieco wyższymi, niż kwota minimalna.

Dług możemy spłacać również w porozumieniu z bankiem, rozkładając go na raty, które zazwyczaj są oprocentowane znacznie niżej niż odsetki na karcie. Jeśli zadłużenie na karcie jest jedynym z kilku, które musimy spłacać, możemy zamienić je na jeden, niżej oprocentowany kredyt konsolidacyjny.

Karta kredytowa znacznie poszerza nasze finansowe możliwości, ale używana lekkomyślnie może szybko ukrócić naszą finansową swobodę. Pamiętajmy więc, by kontrolować wydatki i nie dopuszczać do przekroczenia limitu.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24978 )
Array ( [docId] => 24978 )