Należy dbać o bezpieczeństwo kart płatniczych

Kategoria: Karty płatnicze
Data: 05-12-2013 r.

Jak pokazują badania i statystyki policyjne nie wszyscy klienci banków właściwie dbają o bezpieczne przechowywanie i korzystanie z kart płatniczych. Wiele osób np. trzyma w portfelu także kartki z zapisanymi numerami PIN. Warto poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych.

Po pierwsze, po odebraniu przesyłki z banku z nową kartą należy dokładnie sprawdzić czy koperta nie była naruszona lub uszkodzona. Następnie, po wyjęciu nowej karty, trzeba ją podpisać i schować (najlepiej do portfela). Nigdy natomiast nie należy przechowywać w tym samym portfelu zapisanego na kartce numeru PIN. Bankowcy w ogóle odradzają zapisywania PINów na kartkach czy nawet w komputerach (ryzyko wykradzenia przez hakerów).

 

Najlepiej jest stworzyć swój własny numer PIN i go po prostu zapamiętać. Trzeba tylko pamiętać, by nie był on łatwy do odgadnięcia. Niestety często klienci banków korzystają z PINów, które dość łatwo rozszyfrować. Pierwsze cztery cyfry daty urodzenia czy po prostu cyfry 1,2,3,4 to nie najlepszy pomysł na PIN, a mimo to wiele osób nadaje właśnie takie kombinacje.

Trzeba pamiętać, że PIN można dość łatwo zmienić. Można to zrobić np. dzwoniąc na infolinię swojego banku, przez system transakcyjny na stronie WWW lub nawet w bankomacie.

Płacąc kartą należy zawsze mieć ją w polu widzenia. Nie powinno się pozwalać zabierać jej kelnerowi w restauracji czy barmanowi. Wypłacając pieniądze z bankomatu trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starać się zasłaniać klawiaturę w czasie wpisywania numeru, a przede wszystkim dokonać w miarę dokładnych oględzin urządzenia – sprawdzić czy nie ma wystających, dziwnie wyglądających części, odstającej klawiatury, dziwnych nakładek itp. elementów sugerujących nielegalne przerobienie bankomatu. W razie zauważenia takich podejrzanie wyglądających części, warto poinformować o tym bank lub operatora maszyny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33197 )
Array ( [docId] => 33197 )