Konta oszczędnościowe mają coraz niższe oprocentowanie 

Kategoria: Konta
Data: 25-09-2013 r.

Po czerwcowych i lipcowych obniżkach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej są one teraz na tak niskim poziomie, że coraz trudniej znaleźć ofertę bankową z przyzwoitym oprocentowaniem rachunku oszczędnościowego. Najlepsze oferty sięgają 3,5 % w skali roku, a dotyczy to także lokat.    

Najwyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych oferuje BNP Paribas (3,5% rocznie). Cyklicznie można znaleźć oferty promocyjne z odsetkami na poziomie 4%, ale do tego trzeba spełnić kilka wymagań. Np. poza otwarciem rachunku oszczędnościowego bank wymaga także otwarcia zwykłego RORu, poza tym nie daje gwarancji, że wysokie oprocentowanie będzie utrzymywane przez dłuższy czas.

Łowcy okazji mogą także znaleźć oferty z przyzwoitymi odsetkami na poziomie 4% w Citi, ale jedynie do limitu 30 tys. zł. Każda złotówka powyżej będzie oprocentowana jedynie na 1,5%.

Dla kogo konto, a dla kogo lokata

Klienci banków, którzy zamiast lokaty wybierają konto oszczędnościowe robią to z jednego ważnego powodu – łatwiejszego i szybszego dostępu do gotówki. W przypadku lokat bywa tak, że chcąc wcześniej pobrać całą ulokowaną kwotą bądź jej część klient jest narażony na utratę odsetek. W przypadku konta oszczędnościowego dostęp jest nieograniczony, szybki nie naraża na stratę odsetek środków, które pozostawimy na rachunku. Klient musi się jedynie liczyć z tym, że za wypłaty bądź przelewy takiego rachunku bank będzie pobierał opłaty. Może więc dojść do sytuacji, gdy suma tych opłat będzie wyższa niż kwota uzyskanych odsetek. Przy takim założeniu trzymanie środków na rachunku oszczędnościowym będzie nieopłacalne.

Od lokaty odróżnia go także to, że bank – np. w sytuacji spadku stóp procentowych – może zmniejszyć oprocentowanie takiego depozytu. Wybierając lokatę można wybrać opcję oprocentowania stałego, nie narażonego na wahania stóp procentowych.

Osoby, które częściej sięgają po swoje środki powinny wybrać rachunek z większą liczbą bezpłatnych wypłat. W wielu bankach opłata za kolejną wypłatę jest bowiem tak wysoka, że może skonsumować większość odsetek wypracowanych na rachunku. Wtedy konto przestaje się nam po prostu opłacać.


Aleksandra Łukasiewicz
, Expander Advisors


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25005 )
Array ( [docId] => 25005 )